22:48

Prawa ludzkiej natury - Robert Greene


Czy ktoś z obecnych tu czytelników zna książkę Ciemna strona człowieka? Mocną i nieco mroczną pozycję na temat źródeł ludzkiej agresji oraz zachowań interpretowanych społecznie jako niewłaściwe? Na studiach robiła furorę, podobnie jak Wywieranie wpływu na ludzi Roberta Cialdini i aż żal, że Prawa ludzkiej natury nie pojawiły się wcześniej - idealnie uzupełniają bowiem wspomniane wcześniej pozycje.

Robert Greene rozkłada ludzką psychikę na czynniki pierwsze, ucząc czytelnika bacznej obserwacji oraz interpretacji określonych zachowań. W każdym rozdziale analizuje inne cechy osobowości i opisuje inny przykład znanej postaci (np. Coco Chanel, Józefa Stalina, Antoniego Czechowa czy Mary Shelley). Wszystko oparte jest na konkretach, jasnych i zrozumiałych przykładach. Autor jest rzeczowy, profesjonalny, a przy tym nie zwykle ciekawy oraz swobodny w sposobie wypowiedzi.

Prawa ludzkiej natury to coś w stylu zbioru kodów, służących do rozszyfrowywania określonych postaw i ich motywacji. Dzięki nim łatwiej jest zrozumieć dlaczego istnieją ludzie pełni zazdrości, pewni siebie, leniwi czy zwyczajnie głupi. To katalog umożliwiający poznanie wszystkich aspektów ludzkich zachowań, naświetlający ich podstawowe przyczyny. Znając te wzorce łatwiej będzie nam współgrać z innymi, a zarazem lepiej zaczniemy rozumieć samych siebie.

Obecnie staliśmy się niewolnikami własnych lęków i uników. Gdy je sobie uświadomimy, a następnie odwrócimy ich znaczenie, przestaniemy odczuwać potrzebę narzucania sobie ograniczeń w kontekście tego, jak powinniśmy myśleć czy co powinniśmy robić. Staniemy się bardziej konsekwentni, odważni... aż w końcu doświadczymy wolności. 


Robert Greene "Prawa ludzkiej natury"
Ilość stron: 566
Wyd. Sensus
Ocena: 5/6


5 komentarzy:

 1. Książka porusza bardzo ważną kwestię, więc chętnie ją przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla pasjonatów psychologi pozycja obowiązkowa.

   Usuń
 2. Mocna sprawa. Pewnie warto poznać by nauczyć się przed takimi manipulantami bronić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł zapisuję. Dziękuję za bardzo precyzyjną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger