07:16

Telefonistka - Gretchen Berg


Vivian kocha swoją pracę. Od dziecka była ciekawa, co ludzie gadają i przez przytknięta do ściany szklankę, podsłuchiwała co siostra robi w drugim pokoju. Dziś pracuje jako telefonistka w centrali  Ohio Bell i ledwo może uwierzyć, że to od niej zależy przekazywanie połączeń telefonujących do siebie osób. Początkowo Vivian przestrzegała zasad, ale potem ciekawość oraz poczucie kontroli, wzięły górę nad rozsądkiem. 

Pewnego dnia podsłuchała rozmowę skierowaną do Betty Miller, gwiazdy lokalnej społeczności i tak jej świat się nagle załamał. Już nie chęć panowania nad wszystkim przejęła władzę, a wszechobecne poczucie zagrożenia.

Telefonistka to powieść przesiąknięta klimatem lat 50-tych, gdzie ludzie dbali w głównej mierze o pozory, a dopiero potem o siebie samych. Gdzie liczył się wygląd oraz opinia, a wszelkie brudy zamykało się za domowymi drzwiami. To tu plotka nosiła rangę sensacji, a zranione kobiety... cóż obmyślały jak niepostrzeżenie dosypać mężowi trutki do kolacji.

Gretchen Berg nie szczędzi nam intryg, choć cała magia książki kryje się jednak w miejscu i określonym czasie akcji. Może nie jest to nic przełomowego, za to miła odmiana dla klasycznych historii.


Gretchen Berg "Telefonistka"
Ilość stron: 406
Wyd. Insignis
Ocena: 4/6
Premiera: 17.06.2020 r.

4 komentarze:

  1. Jeszcze się zastanowię nad lekturą tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się intrygująca lektura. Może kiedyś przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna, krótka i rzeczowa recenzja. Lubię takie. A powyższy tekst przypomniał mi początek lat dziewięćdziesiątych, gdy na poczcie kłóciły się panie na łączach międzymiastowych. Zupełnie jak w "Allo, Allo !". Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger