19:06

Pod Mocnym Aniołem - Jerzy Pilch


„Ach, panie doktorze, ja wiem, przecież ja doskonale wiem, że nie można, zwłaszcza w moim przypadku nie można, pijąc, żyć długo i szczęśliwie. Ale jak można żyć długo i szczęśliwie bez picia?”*

Osiemnaście razy podejmowane leczenie. Liczne wszywki i pobyty na izbie wytrzeźwień. Tak wygląda codzienność Jurka od ponad dwudziestu lat. Życie bez picia nie ma dla niego żadnego sensu, ale też głębszego sensu w piciu nie widzi. Zapętlony między kacem a upojeniem, próbuje ratować się, przelewając uczucia na pustą kartkę papieru. Tak powstaje historia Pod Mocnym Aniołem. Osobisty dziennik alkoholika i jego droga do zwodniczego sukcesu.

Pod Mocnym Aniołem otrzymało w 2001 roku Literacką Nagrodę Nike i śmiało mogę powiedzieć, że w naszym kraju stała się ona dla mnie wyznacznikiem naprawdę dobrej powieści. Tak jak niegdyś Gnój i Paw Królowej, tak teraz książka Jerzego Pilcha otworzyła przede mną drzwi do zupełnie innego świata. Z racji wykonywanego zawodu znam wielu ludzi, którym alkohol odebrał perspektywy, a często i podstawowe prawo do godnego życia. Rzadko jednak mam okazję dotknąć sedna tego problemu. Zanurzyć się w pijackich halucynacjach i poczuć gdzieś w głębi, odrobinę tej absurdalnej euforii.

Język powieści jest bardzo realistyczny. Bełkotliwy, miejscami chaotyczny, ale czego można się spodziewać po czynnym deliryku. Pilch kolejny raz pokazał, że nie ma dla niego stanów świadomości niezdatnych do opisania. Historia pijaka-intelektualisty staje się w tym wykonaniu świdrującym studium choroby, która znikąd się pojawia, a zawsze do dokądś dąży. Ironiczny portret szpitalnego detoksu oraz nadziei utopionej w kieliszku żołądkowej. Mocna, acz bezkompromisowa rzecz.


Jerzy Pilch „Pod mocnym aniołem”
Ilość stron: 194
Wyd. Świat Książki
Ocena: 5/6
* s. 15

26 komentarzy:

 1. Okładka okropna, z racji kolorów. Ale recenzja zachęcająca. Zwłaszcza, że temat poważny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chce przeczytac ta ksiazke, ale kazde wznowienie jest tak szybko rozchwytywane, ze zanim sie zorientuje, to caly naklad jest wyczerpany :(
  Nie mieszkam w Polsce, wiec na biblioteke nie mam co liczyc :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja swoją kupiłam na wyprzedaży w weltbildzie, jakieś pół roku temu, dosłownie za grosze. trwają jednak zdjęcia nad ekranizacja powieści, więc na pewno będzie kolejne wznowienie.

   Usuń
 3. Jedna z moich ukochanych książek! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie jakoś proza Pilcha nie przekonuje, podobnie jak książki Kuczoka czy Masłowskiej. Powiedziałabym nawet, że te nagradzane ("Gnój", "Wojna polsko - ruska...") w ogóle nie zrobiły na mnie wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ulega wątpliwości, że jest to specyficzna proza, ale miewam dni, kiedy takie oryginały bardzo do mnie przemawiają :)

   Usuń
 5. Wstyd się przyznać, ale Pilcha jeszcze nie czytałam... To jeden z autorów, którego twórczość bardzo chcę poznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Narkotyki i alkohol- te tematy bardzo lubie gdy w kssazkach sa poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś mi się zdaje, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka, jak najbardziej na czasie. Chętnie rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka mnie odrzuca - ale wszak książki nie ocenia się po okładce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka nieciekawa ale treść wydaje się być całkiem w porządku, ciekawe czy jest tak zajmująca jak Zauroczenie, które wczoraj przeczytałam. Recenzja u mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. okładka jest czarno żółta i lepiej się prezentuje. granatowy wzór to tylko obwoluta.

   Usuń
 11. A w przyszłym roku będzie film!

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książka. Od niej zaczynałam parę lat temu swoją przygodę z Pilchem i do dzisiaj się od niego nie mogę oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest już oficjalny plakat do filmu !

  http://polskifilm.com.pl/pod-mocnym-aniolem-oficjalny-plakat/

  OdpowiedzUsuń
 14. Nawet po tylu latach film jest naprawdę świetny!

  OdpowiedzUsuń
 15. Szkoda, że udźwiękowienie tak położyli bo film jest naprawdę dobry

  OdpowiedzUsuń
 16. Poza słabym dźwiękiem zabrakło mi również spójności w przekazywanej historii. Mimo wszystko fabuła uczy i choćby z tego powodu uważam ten film za dobry.

  OdpowiedzUsuń
 17. Okładka okropna, z racji kolorów. Ale recenzja zachęcająca. Zwłaszcza, że temat poważny.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tematyka, jak najbardziej na czasie. Chętnie rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 19. Moim zdaniem powinni bardziej popracować nad okładką bo to pierwszy element na który zwraca się uwagę

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger