08:07

Kroniki wariata z kraju i ze świata - Wojciech Mann

Nie bardzo wiem, co napisać na temat tej książki. Stale mam wrażenie, że pan Wojciech zbyt dosłownie wziął sobie do serca, zgodność treści z tytułem i wyszedł z tego miszmasz, wymykający się wszelkim próbom kategoryzacji, a nawet rozumowania.  

Kroniki Wariata są tworem tak dziwnym i zagadkowym, że nie sposób przytoczyć nawet części, poruszonych w nim kwestii. Publikacja, formą skojarzy się z audycją radiową i mam wrażenie, że taki też był zamysł jej napisania. Znajdziemy tu cykliczne spoty reklamowe, doniesienia z kraju i ze świata oraz Pamiętnik Doktora Wyciora i Przygody Żelaznego Karła. Wszystko bogato okraszone cynizmem, absurdalnością. Słowem wszystkim tym, z czym poczucie humoru pana Manna się kojarzy. 

Nie mam tylko pewność, czy taka konwencja rzeczywiście mi się podoba, czy jednak w większej mierze zawodzi moje oczekiwania. Dokonując zakupu wiedziałam, że nie jest to klasyczne opowiadanie, ale jakiś wątek i wspólny motyw by się w tym wszystkim przydał.

Niestety mój tok rozumowania nie jest w stanie "ogarnąć" takich historii. Za dużo w tym abstrakcji i nonsensu.  Może z RockMann'em pójdzie mi lepiej.  


Wojciech Mann "Kroniki wariata z kraju i ze świata"
Ilość stron: 160
Wyd. Znak
Ocena: 3/6

15 komentarzy:

 1. RockMann był fajny, natomiast najbardziej podobały mi się Podróże małe i duże:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z Podróżami styczności nie miałam, za to RockMann czeka na półce już z dobre pół roku. trzeba się w końcu za niego zabrać.

   Usuń
 2. Trochę szkoda, że wyszedł taki przerysowany misz masz. No cóż, ja w każdym razie nie zamierzam czytać tej książki, chociaż pana Wojciecha lubię i szanuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również nie ogarnęłam tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Manna, ale mój tato ma w swojej biblioteczce "RockManna", więc na pewno to zrobię. Co do "Kronik..." to raczej sobie odpuszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym przeczytała, mam wielki sentyment do Trójkowych ludzi:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tego pana, a więc jestem jak najbardziej na tak :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam o niej wiele pozytywnych recenzji i nie sposób się z nimi nie zgodzić. Książka (przynajmniej wg mnie) jest jedną z najbardziej oryginalnych pozycji w tym roku c:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do mnie za to w ogóle nie trafiła. zbiór dziwnych scenek bez ładu i składu. nie tego oczekiwałam.

   Usuń
 8. A ja bardzo lubię Manna i jego osobowość, dlatego chętnie bym przeczytał.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już jakiś czas temu chciałam kupić sobie tę książkę, ale jak w księgarni zaczęłam ją kartkować to nie byłam w stanie pojąć, o co właściwie w tej książce chodzi. Nie kupiłam jej wtedy i raczej już nie kupię.

  OdpowiedzUsuń
 10. To bardzo dziwna książka, ja swoją porzuciłam w połowie i czeka na lepsze czasy. Rock Mann jest świetny, gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeglądałam ją w księgarni i sobie ją odpuściłam, taka dziwaczna jakaś - choć Manna uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię pana Manna i strasznie żałuję, że tak kiepsko wyszło :(

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger