08:59

Kto pocieszy Maciupka - Tove Jansson

Jedna z pierwszych ilustrowanych historii Tove Jansson. Bajka dla dzieci napisana w okresie powstawania serii o Muminkach i opowiadająca o stworzeniach zamieszkujących tę malowniczą dolinę. 

Maciupek jest trollem, który z natury strasznie się wszystkiego boi. Spotykając kogoś obcego na drodze, ucieka zlękniony i chowa się po kątach. Z tego powodu czuje się bardzo samotny i nie może zdobyć żadnego przyjaciela. Pewnego razu znajduje w morzu list napisany przez Drobinkę, istotkę równie przerażoną jak on. Maciupek postanawia ją odnaleźć i pocieszyć w smutku, który ją ogarnął.

Nie ulega wątpliwości, że Kto pocieszy Maciupka jest bajką stworzoną typowo dla dzieci, jednak będąc wierną fanką Tove Jansson, nie mogłam sobie odmówić tej lektury. Bajka napisana została w formie rymowanego wierszyka, co sprawia, że nie tylko bardzo szybko ją czytamy, ale również z łatwością zapamiętujemy jej fragmenty. Dla dzieci będzie to nie lada frajda, bo już po kilku wieczorach będą w stanie same dopowiadać dalsze przygody Maciupka.

Ja natomiast największą przyjemność czerpałam z ilustracji stworzonych przez autorkę. Tej kreski i ekspresji nikt nie jest w stanie podrobić. Na kartach historii roi się od Paszczaków, Homków i Hatifnatów. Znajdziemy też Bukę, Filifionkę oraz Włóczykija. Wszystko jest barwne, przykuwające wzrok i absorbujące nawet dla tak starej baby jak ja.

Mądra bajka z morałem mówiącym, że do odważnych świat należy, a przy okazji pretekst by choć na chwilę poczuć się jeszcze raz dzieckiem.


Tove Jansson „Kto pocieszy Maciupka?”
Ilość stron: 32
Wyd. EneDueRabe
Ocena: 5/6

13 komentarzy:

 1. Świetna bajeczka i do tego z morałem. Super. Jestem nią zainteresowana i obejrzę ją podczas najbliższej wizyty w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem jak będzie z dostępnością książki w stacjonarnych księgarniach - tytuł ma marną reklamę, a właściwie nie ma jej w ogóle - ale w sieci dostaniesz ją bez problemu.

   Usuń
 2. Czemu nie :) Choć czuję się chyba za stara na takie rzeczy, ale kiedyś na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Muminki i jak tylko będę miała okazję to sięgnę po tę książeczkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muminki wspominam bardzo mile:)Jak ja uwielbiałam tę bajkę.Z pewnością sięgnę po tę książeczkę,aby powspominać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja mam na ich punkcie totalnego kręćka, ale to można zauważyć nawet na blogu :)

   Usuń
 5. Muminki zawsze mnie przerażały ;x

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie tak czasem powrócić do czasów dzieciństwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muminki to moja ulubiona bajka, więc to idealna książka dla mnie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moja również i do dziś chętnie do niej wracam. zarówno w wersji książkowej, jak i animowanej.

   Usuń
 8. Musiałbym nie lubić Muminków, żeby ominąć taką pozycję, a ja je uwielbiam :) Szczegolnie ten dziwny, specyficzny klimat.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak byłam mała, miałam tę książeczkę - w miękkiej oprawie i tłumaczone prozą. Super

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger