08:22

Ja, Tituba, czarownica z Salem - Maryse Condé


O psychozie, jaka opanowała Salem słyszałam już wielokrotnie. Fałszywe pomówienia, dowody na konszachty z diabłem. W głowie się nie mieści, jakie brednie tworzyli ludzie, byle tylko oczyścić siebie z podejrzeń. Powieść Maryse Condé fabularyzuje historię jednej z takich ofiar.

Życie Tituby już w chwili poczęcia, naznaczone zostało bólem i podłością ze strony mężczyzn. Urodzona na Barbadosie córka niewolnicy, jeszcze za dziecka stała się świadkiem poniżenia i śmierci swojej rodzicielki. Od niechybnej agonii uratowała ją wówczas Man Yayi, miejscowa lekarka oraz znawczyni magii. Mimo doznanej łaski, jej los nie uległ jednak poprawie. Sprzedana i wywieziona wraz z mężem do Ameryki, padła ofiarą prześladowań rasowych, a w końcu posądzono ją o czary.

Ameryka u schyłku XVII wieku była krajem, w którym ofiary traktowało się jak winowajców, a kobieta, szczególnie czarnoskóra, znaczyła mniej niż najbrzydszy pies. Dziewczyny takie jak Tituba były wówczas bezbronne. Karmione wstydem i udręką, godziły się na to, co przynosił im los. Bohaterce wielokrotnie mówi się, że dla niewolnika najważniejsze jest przeżyć, ale jak wiele bólu można zmieścić w jednym życiu? Ile poniżenia i gwałtów wycierpieć?

Ja, Tituba czarownica z Salem to świadectwo ludzkiej podłości, które mimo upływu czasu, nic nie traci na znaczeniu. Czytałam ze ściśniętym gardłem i zaciśnięta pięścią. Zachęcam do lektury. Ta powieść zostanie we mnie na długo.


Maryse Condé „Ja, Tituba czarownica z Salem”
Ilość stron: 284
Wyd. W.A.B.
Ocena: 4,5/6

23 komentarze:

 1. Czytałam - i byłam bardzo poruszona lekturą. W tej sprawie z Salem bardziej wstrząsa mną nie to, do czego byli zdolni ludzie, by się oczyścić z zarzutów, ale powód, dla którego dziewczęta rozpętały krwawą aferę. To jest dla mnie nie do pomyślenia.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka. Muszę ją koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jedna z moich ulubionych książek, jeśli chodzi o Serię z Miotłą. Czytałam z wielkim zainteresowaniem, poruszona i oburzona historią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jestem absolutną fanką Serii z miotłą i jeszcze się na niej nie zawiodłam. w domu mam już całkiem spora kolekcję, więc wkrótce kolejne recenzje.

   Usuń
 4. Kiedyś, skuszona wątkiem o Salem, kupiłam tę książkę. Czytała się dobrze i szybko. Niestety mnie rozczarowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj Salem jest tylko tłem, dla innych wydarzeń. nie nastawałam się na historie o "prawdziwej" czarownicy, więc mi się podobało.

   Usuń
 5. Książka wygląda na interesującą. Lubię lektury, w których sporo jest dramatu. :)


  Pozdrawiam. ;)))
  www.okiem-recenzenta.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę, tematyka jest naprawdę ciekawa a w dodatku już od jakiegoś czasu planuję zapoznać z Serią z Miotłą.
  PS: nie przepadam za Harper's Bazaar, ale okładka tego numeru jest naprawdę piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęcam do Serii z miotłą, jest naprawdę bardzo dobra. a okładka Harper's kolorystycznie i klimatycznie skojarzyła mi się z historią Tituby, stąd takie połączenie. czytać też go lubię, zawsze piszą coś ciekawego o literaturze.

   Usuń
 7. Osobiście uwielbiam motyw czarownic z Salem. Można powiedzieć ze temat rzeka. Książka wydaje się bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię Serię z Miotłą za to, że często porusza trudne tematy, a ja lubię takie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widać, że jest to niezwykle poruszająca książka. Zaciekawiłaś mnie. Lubię takie mocne historie przy których aż buzuje krew, dlatego chętnie zapoznam się „Ja, Tituba czarownica z Salem”.

  OdpowiedzUsuń
 10. Seria z miotła zachęca, motyw czarownicy z Salem jeszcze bardziej, więc dopisuję na listę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam. nie jest to klasyczny hit, ale czyta się świetnie.

   Usuń
 11. Zainteresowałaś mnie tą książką, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak Salem to biorę w ciemno :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Salem to tylko urywek historii. proszę się miastem za bardzo nie sugerować.

   Usuń
 13. Nie znam książek z tej serii, więc mogłabym poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaciekawiła mnie treść, muszę do niej zajrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Zaciekawiłaś mnie i z chęcią ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w.a.b. ma sporo takich historii w swoim asortymencie. kolejne już na tygodniach.

   Usuń
 16. Czytałam inną powieść z serii i bardzo mi się ona podobała - poruszająca trudny, ale istotny temat, emocjonalna i po prostu dobra. Chętnie sprawdze jak sprawa wygląda z innymi tytułami.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger