19:00

Nowy przywódca - Julianna Baggott

Nowy przywódca jest kontynuacją serii >>Świat po Wybuchu<< autorstwa Julianny Baggott. Książka opisuje rzeczywistość, która nastała po wielkim kataklizmie wiele lat temu.

Wszystko, co było nam do tej pory znane, przestało istnieć bądź uległo deformacji. Ludzie zespolili się z przedmiotami, odnieśli głębokie rany lub na zawsze stracili wzrok. W tych niełatwych dla wszystkich czasach żyje Pressia, szesnastoletnia dziewczyna, którą los skierował na drogę wojny między ocalałymi, a mieszkańcami niedostępnej Kopuły.

Nowemu przywódcy z pewnością nie można odmówić realizmu ani dosadności w poruszanych kwestiach. Autorka chętnie posługuje się szczegółowymi opisami zadanych ran i mutacji. Jej charakterystyki dorównują najlepszym powieścią grozy, a sceneria przywołuje skojarzenia z takimi produkcjami jak Planeta Małp i Księga Ocalenia. Co jednak istotne, nie wyczuwamy w tym przesady czy zbytniego dramatyzmu. Jest tak jak na koniec świata przystało: brudno, duszno i bardzo niebezpiecznie.

Dorobku Julianny Baggott nie należy traktować, jak typowej literatury dla nastolatków. Dla mnie jest to bardziej zapytanie o to dokąd zmierza nasz świat, przypowieść o walce, a nade wszystko o fałszywej wierze i oszustwie na wielką skalę.

Mimo początkowego gubienia się w akcji – poprzedni tom czytałam dawno temu, a autorka w niewielkim stopniu nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń – kontynuację przygód Pressi oceniam bardzo entuzjastycznie. Jest dynamiczna, wzbudza napięcie... Aż miło czekać jaki będzie finał.

Polecam. Czytałam z wielką przyjemnością.


Julianna Baggott „Świat po Wybuchu: Nowy przywódca”
Ilość stron: 560
Wyd. Egmont
Ocena: 5/6

22 komentarze:

 1. Właśnie czytam pierwszy tom i jestem zachwycona :) Kontynuacja stoi dumne na półce. Już nie mogę się doczekać lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupiłam niedawno tą książkę i nie mogę się już doczekać jej przeczytania! Bardzo polubiłam bohaterów i historię, którą stworzyła autorka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podoba mi się, że jej kartach obecny jest prawdziwy kataklizm, a nie mdła sceneria zapełniona byle czym, żeby tylko bohaterka mogła wzdychać do jakiegoś kolesia.

   Usuń
 3. Zachęciłaś mnie :) Chętnie sięgnę po pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniale, coś dla mnie. Jakże mnie pociąga fantastyka, wizja zmienionego świata, innej rzeczywistości, kataklizmów, ludzi-robotów itd :)

  Pierwszej części nie czytałam, a chyba należałoby od takiej kolejności zacząć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powinna właśnie do mnie iść, więc za niedługo się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam "Nową ziemię" tej pani i powiem szczerze, że okrutnie mnie wymęczyła. To nie mój typ literatury.

  OdpowiedzUsuń
 7. Buduje napięcie? to zdecydowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie czytałam poprzedniej, ale jest na liście "must have". Kiedyś dorwę obie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie byłam i raczej nie będę przekonana do tej serii. Zniechęciłam się po jednej takiej recenzji...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam na swój własny egzemplarz - coś czuję, że to będzie niesamowita lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy niesamowita to nie wiem, ale na pewno bardzo dobra ;)

   Usuń
 11. Oh idzie do mnie ta książka i nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio pojawiło się wiele tego typu powieści i nie powiem, fascynują mnie i to bardzo. Nowego przywódcę dopisuje do mojej listy :D

  OdpowiedzUsuń
 13. O raaany, jak ja Ci zazdroszczę, że już ją masz przeczytaną! :D Zamówiłam ją parę dni temu i już do mnie idzie pocztą *_*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. męczyłam pana Maćka o nią jeszcze przed premierą, stąd tak szybko do mnie doszła.

   Usuń
 14. Wow, już dostałaś tę książkę :) Ja jeszcze na nią czekam i z wielką niecierpliwością wyczekuję momentu kiedy zacznę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Te zespolenia z przedmiotami brzmią ciekawie, chętnie zobaczyłabym takie deformacje na ilustracjach/obrazach dołączonych do powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety autorka nie przewidziała ilustracji, ale podobno trwają rozmowy na temat ekranizacji całej trylogii.

   Usuń
 16. Pierwszy tom nabyłam wkrótce po premierze, a jeszcze nie przeczytałam ;( Muszę dołączyć do mojej wakacyjnej listy, skoro dwójka tak dobrze się sprawuje :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger