08:53

Hygge. Klucz do szczęścia - Meik Wiking

"Hygge to sztuka stwarzania atmosfery intymności i ciepło na sercu, ale też zero zmartwień, poczucie ukojenia, przytulenie tête-à-tête i moje ulubione kakao przy świecach".

Hygge to duńska recepta na szczęście. Jej składnikami są świece, słodycze oraz wygodne ubranie, często połączone ze spotkaniem z bliskimi dla nas osobami. Hygge nic nie kosztuje, a praktykować je można w dowolnym miejscu - co więc czyni je tak wyjątkowym, że trzeba pisać o tym książki?

Meik Wiking zajmuje się badaniami nad szczęściem i jakością życia. Ma właściwie najlepsze zajęcie na świecie, a swoje obserwacje publikuje właśnie w oparciu o zagadnienie hygge. Duńczycy to naród, który o prywatne sprawy dba wyjątkowo starannie i pilnuje by znaleźć czas dla siebie, potrafiąc odsunąć na bok obowiązki. 

Poznałam już hygge oczami Marie Søderberg, ale śmiem stwierdzić, że Meik Wiking podchodzi do tematu lepiej, traktując je jako obiekt badań, a nie zjawisko samo w sobie. Znajdziemy tu ciekawostki, przepisy, dane statystyczne i całe mnóstwo pięknych fotografii.

Hygge to nic innego, jak szczęście towarzyszące nam na co dzień, drobnostki drzemiące w szczegółach, ale w swej prostocie najbardziej wartościowe. To chwile wymagające pełnej obecności, przeżywane tu i teraz. Niby nic nowego, totalnie nic wyjątkowego, ale warto sobie raz za czas o tym przypomnieć. Klucz do szczęścia jest tak pięknie wydany, że śmiało wam w tym pomoże. 


Meik Wiking "Hygge. Klucz do szczęścia"
Ilość stron: 290
Wyd. Czarna Owca
Ocena: 5/6

3 komentarze:

  1. ... dziękuję za podpowiedź literacką :-) ...Już dopisałam "Hygge. Klucz do szczęścia" do listy książek, które chciałabym przeczytać :-) ...

    OdpowiedzUsuń
  2. ...piękne zdjęcia i ta miseczka z Muminkami ... po prostu cudo :-) ...

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna, również polecam obie pozycje o Hygge.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger