08:55

Żyj lagom - Anna Brones

Nie za dużo, nie za mało, mniej więcej po środku - oto czym jest szwedzki lagom. To sztuka równowagi, sprawiania, że żyje się w harmonii, równości i prostocie. W teorii brzmi to bardzo górnolotnie, trudno bowiem w typowym pędzie dnia, odpuścić sobie i powiedzieć "nie, to zaburza moje lagom". Są jednak obszary, w których filozofia tego typu, będzie się idealnie sprawdzać.

Anna Brones poprzez opowieść o złotym środku, przybliża nam kulturę i obyczajowość ludzi północy. Jest to też niewątpliwa zaleta tej książki, bo ilekroć na horyzoncie pojawi się chwytliwe słowo (lycke, hygge, prostota, lagom), pozycje na ten temat zalewają wydawniczy rynek. W większości są w nich te same zwroty, ubrane mniej lub bardziej przyjemną dla oka formę. To wydanie na szczęście niesie z sobą trochę nowości, co pewnie bierze się stąd, że Anna tylko w połowie jest Szwedką, a żyjąc na co dzień w Stanach Zjednoczonych, ma na ten temat nieco inne spojrzenie.

Żyj lagom to zachęta do inwestowania w czas i naturę. Ograniczania zajęć, umiejętności cieszenia się z małych przyjemności. Brones podkreśla jednak, że niedaleko od lagom leżą podstawy Prawa Jante, czyli od poglądu że "wszyscy jesteśmy równi" niebezpiecznie zbliżamy się do przykazu - "nie wyróżniaj się". Trzeba więc do wszelkich nowinek podchodzić z rezerwą i wyciągać z nich tylko to, co rzeczywiście jest istotne.

Żyj lagom to lekcja zrównoważonego rozwoju - osobistego, zawodowego, rodzinnego. Książka rzeczowa, przejrzysta i napisana z dystansem. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, warto się w nią zaopatrzyć.


Anna Brones "Żyj lagom"
Ilość stron: 226
Wyd. Edipresse Książki
Ocena: 4,5/6

5 komentarzy:

 1. Do publikacji tego typu podchodzę z dystansem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem przydałaby mi się taka pozycja, by się ogarnąć :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogromnie lubię takie klimaty, a więc mam nadzieję, że jeszcze wpadnie w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka bomba! Środek też sie dobrze zapowiada.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger