08:14

Nieznośny urok PRL - Janusz Rolicki


Jest rok 1976 Edward Gierek szykuje się na spotkanie z Breżniewem, pułkownik Marczyński otrzymuje rozkaz śledzenia wicepremiera, a każdy wykonany przez niego ruch, jest bacznie obserwowany. Czego nie dostało się na piśmie, to właściwie nie istnieje. W walce na słowo przeciwko słowu, pomóc możne jedynie podsłuch. Tak toczą się przepychanki o realną władzę, która leżeć miała przecież w rękach ludu....  

Janusz Rolicki to jeden z największych znawców PRL. W swej fabularyzowanej historii ujawnia, jak rzeczywiście działał aparat władzy. Że kontrole wysyłane na największych ludzi w partii nie były niczym nowym, a o pozory dbało się najbardziej. 

Nieznośny urok PRL to tytuł idealnie dobrany do dziejących się wydarzeń. Do dziś czasy PRLu jednych przyprawiają o ciarki na plecach, a innym na to wspomnienie, kręci się łezka w oku. Jak było naprawdę? By to ocenić, trzeba by ten okres odczuć na własnej skórze, ale jednego napawano nikt nie poważy - był to najintensywniejszy czas stwarzania pozorów i panoszących się wszędzie niedorzeczności.

Powieść czyta się przyjemnie, bo polityka ukryta została pod płaszczem miłosnych przygód Teresy Grzecznej z wicepremierem. Co rusz w fabule pojawiają się też ciekawostki na temat epoki - zasady przydziału mieszkania, samochodu, sprzęty, które piorunowały wówczas nowoczesnością. Przez pierwsze strony trzeba się po prostu przebić, ale potem akcja sama nas wciąga.

W natłoku albumów o Polskie Rzeczpospolitej Ludowej, powieści tego typu odbiera się inaczej. Tu nie ma miejsca na sentymenty i domysły, tu Wielki Brat bezustannie na nas patrzy. Jest to fajne urozmaicenie wiedzy o tamtym etapie.


Janusz Rolicki "Nieznośny urok PRL"
Ilość stron: 356
Wyd. Zysk i S-ka
Ocena: 4,5/6

6 komentarzy:

 1. Zdecydowanie nie dla mnie tym razem.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Awesome thanks for posting! btw are there feeds to your blog?

  I’d like to add them to my reader.

  OdpowiedzUsuń
 3. jak słyszę PRL od razu przypominają mi się filmy Barei :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ola książki z nami23 stycznia 2018 07:37

  chętnie przeczytam. szykuję się na ciekawostki i klimat absurdów tamtego czasu.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger