10:31

Idź krok po kroku - Erling Kagge


"Kiedy chodzisz, życie trwa dłużej. Chodzenie wydłuża mgnienie oka". 

Przywiązani do tempa, w jakim współcześnie żyjemy, chodzenie, a nie daj spacerowanie, traktujemy jako coś dziwnego, wręcz nienaturalnego. Kto z własnej woli nastawi budzik wcześniej, by pieszo iść do pracy? (ja), kto wybiera się na zakupy bez samochodu, targając na ramionach dodatkowe kilogramy? (ja), kto uważa, że dzień bez 10-12 tys. korków to dzień stracony? (tak, znowu ja).

Nie ma wątpliwości, że książka Idź krok po kroku to rzecz, którą musiałam poznać. To słowa i argumenty, które tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że siedzenie na tyłku jest całkowicie pozbawione sensu. Erling Kagge dowodzi, jak wiele się traci, gdy człowiek zbyt szybko przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego. Jak pozbawiamy się możliwości przeżywania, dostrzegania, poznawania nowych rzeczy. Tyczy się to zarówno dalekich wędrówek, jak i codziennych wypraw do pracy, parku, po najbliższej okolicy. 

"Tak wiele rzeczy w naszym życiu odbywa się w szybkim tempie. Chodzenie jest powolne. Jest więc jedną z najbardziej radykalnych rzeczy, jakie możesz zrobić". 

Idź krok po kroku to książka pełna pięknych doświadczeń i wspomnień związanych z wyprawami. To moje odczucia ubranie w słowa, które doskonale oddają to, co od zawsze czułam, choć nigdy nie potrafiłam właściwego tego wyartykułować. Jedna z zasad, jakimi się kieruję w nowym miejscu, to: nie korzystać z transportu publicznego. W zeszłym roku w czasie krótkiego pobytu w Warszawie pieszo nabiłam 90 km (!!). Przewodniki omawiają suche fakty, prawdziwie życie kryje się w maleńkich uliczkach, w skupiskach, które tworzą ludzie miejscowi, a nie turyści z wyciągniętymi telefonami. 

"Radość z chodzenia po mieście polega na przebywaniu między ludźmi. Na piechotę różnica między tym, co widzisz, a tym, co robisz zmniejsza się. Przez całą wycieczkę jesteś tym, co antropolodzy społeczni nazywają uczestnikiem, a nie jedynie obserwatorem" - Erlingu Kagge jesteś geniuszem!!

Cudowna, piękna i tak bardzo, bardzo moja. Gorąco polecam!


Erling Kagge "Idź krok po kroku"
Ilość stron: 160
Wyd. Muza
Ocena: 6/6

6 komentarzy:

 1. Nabrałam wielkiej ochoty na przeczytanie tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię spacerować tylko w górach. No i, jeśli jest ładna pogoda, to spacery z psem też sprawiają mi przyjemność. Poza tym jednak wolę szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Niemniej faktem jest, że ruch jest ważny i wszelka aktywność fizyczna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mądra recenzja. Ja staram się ruszać dużo - bo mieszkam na czwartym piętrze. Niestety nie mogę prowadzić samochodu i jeździć rowerem. Tylko szybkie spacery.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę już od jakiegoś czasu mam na swojej liście lektur obowiązkowych. A spacerować uwielbiam :) W sobotę poszłam pieszo do biblioteki. Łącznie 7,5 km :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I to zdjęcie i ten tekst krzyczą do mnie, żebym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow! Mega mnie zachęciłaś do tej książki. Żyjemy w takim pędzie, że często nie potrafimy dostrzec wielu rzeczy, które są wokół nas. A są na wyciągnięcie ręki i są piękne...Chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger