09:16

Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości - Yuval Noah Harari

Oto książka, która tłumaczy skąd na Ziemi wzięli się ludzie i dlaczego ewolucja potoczyła się właśnie w taki, a nie inny sposób.

Yuval Harari opisuje metodę, jaką klasyfikowane są gatunki, to do do jakiej rodziny należymy my, a także, dlaczego powszechnie uważana za naszego przodka Lucy, tak naprawdę w ogólnie nie miała z nami nic wspólnego. Obalimy też mit grafiki, w której w prostej linii ewoluowaliśmy od małpy do współczesnego człowieka - ilustracja wprowadza w błąd, ponieważ nim homo sapiens przejął władzę na ziemi, wcześniej istniało więcej gatunków ludzkich, jednocześnie!

Dużo tych informacji. To prawda, a wszystko co opisałam to zaledwie pierwsze dwadzieścia pięć stron książki. Do końca pozostało jeszcze dwieście!

Naszpikowany wiedzą komiks dla młodzieży i dorosłych. Zaskakujący, fascynujący, opracowany ze sporą dozą poczucia humoru - tak to ja mogę się uczyć. Yuval Noah Harari to dla mnie osobiście postać zupełnie nowa. Kojarzę okładki jego słynnej serii, jednak z racji naukowego podejścia do tematu, nigdy nie drążyłam, jak i o czym właściwie pisze. Teraz nadeszła pora by to zmienić, bo jeśli o genezie powstania człowieka prawi tak samo, jak wypowiada się w tym komiksie, to mnie to przekonuje w całości.

Sapiens to setki ciekawych informacji, podanych w niezwykle przystępnej formie. Polecam bardzo, bardzo mocno.

Yuval Noah Harari "Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości"
Ilość stron: 247

Wyd. Literackie
Ocena: 5/6

4 komentarze:

 1. Mimo bardzo wielkie i zachęty, ta forma przekazu do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z kolei z przyjemnością sięgnę. Pozdrawiam, chociaż na tematy ewolucji mam swoje zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Varia, czy zmieniłaś szatę graficzną czy jak to się nazywa?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, wszystko się jest nowe :) po 6 latach blog wymagał odświeżenia.

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger