10:20

Gorzko, gorzko - Joanna Bator

"Żyjemy z prądem czasu i pod prąd, targani przeszłością i przyszłością jednocześnie, niezakorzenieni w znikającym teraz". 

Kalina Serce spisuje rodzinną historię, w starym domu, zamieszkiwanym wcześniej przez uzdrowiciela spirytystę Bazyla Ochęduszkę. To tu, można rzecz, na pograniczu obu światów - materialnego i duchowego, rodzi się opowieści o trzech czasach i czterech kobietach. O rodzinie, przeszłości oraz zabliźnionych dziurach w kształcie mężczyzny.

Ponownie odwiedzamy Wałbrzyskie okolice, powojenną Polskę, tę w okresie transformacji oraz zupełnie współczesną. Każda z tych rzeczywistości naznacza życie innej bohaterki, zmusza ją do podejmowania innych, momentami bardzo drastycznych kroków.

Proza Joanny Bator jest tak specyficzna, metafizyczna, duszna i zarazem ciemna, że nie sposób pomylić jej z żadną inną. To poezja języka, piękno opisów, a zarazem brzydota odkrywanego świata. Nikt tak nie pisze o kobietach, jak ona. Nie potrafi obrazować ich potrzeb, marzeń oraz straconych okazji. 

Gorzko, gorzko to książka o korzeniach, o przemocy, poszukiwaniu miłości. Wyczula by wytężać uszy i nigdy nie zamykać oczu. Polecam bardzo mocno.

 

Joanna Bator "Gorzko, gorzko"
Ilość stron: 656
Wyd. Znak 
Ocena: 5/6

5 komentarzy:

 1. Z przyjemnością sięgnę. Cenię takie "ponowoczesne" klimaty - jak to się mawia. Zbliżone do mego "Wielkiego Oczekiwania". Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się zachęcona do lektury tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja pisarka. Moja książka. Zachwyciła mnie okładka. Majtersztyk.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie Pani Bator ma coś w sobie, że jej książki po prostu się pochłania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo dobrego słyszałam o twórczości Pani Bator i w kocu muszę sięgnąć po jakąś jej powieść.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger