08:00

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych - Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński


Gdzie leżą Tatry? Kogo można w nich spotkać i jak się zachować na górskim szlaku? 

Ten przepięknie ilustrowany przez Adama Pękalskiego przewodnik nie tylko przybliża topografię naszych gór, ale przede wszystkim charakterystykę ich mieszkańców. Wskazuje urokliwe miejsca tego regionu oraz żywioły w nim drzemiące. 

Wraz z naszym przewodnikiem Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, wkraczamy do tej niezwykłej krainy. Słuchamy jak szybko zmienia się tu pogoda, jaką przyrodę przyjdzie nam spotkać oraz jak będzie wyglądał nasz pobyt w schronisku. Jest też parę zdań o lawinach i wsparciu jakiego udziela potrzebującym TOPR. Autorzy przybliżają największe tragedie jakie spotkały wędrowców i uprzedzają, że z górami nie można igrać. Jest tu słowo o góralskiej kulturze, o regionalnych przysmakach oraz gwarze. Jest tu naprawdę wszystko, co mali i duzi podróżnicy powinni wiedzieć o Tatrach. 

Jestem pewna, że książka rozgrzeje uczucia nie jednego piechura, a kolejne dzieciaki będą chciały spędzić wakacje właśnie na południu Polski. 

Polecam. Bardzo. Bardzo. 

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych"
Ilość stron: 88
Wyd. Literackie
Ocena: 5/6
Premiera: 5 maja 2021 r.

5 komentarzy:

 1. Bardzo wartościowa, przyciągająca uwagę i budząca ciekawość lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sięgnę, byłem w Tatrach dwa razy : w 1998 roku dwa tygodnie z Siostrą - i - w 2001 roku, tuż po maturze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa publikacja. Chętnie bym do niej zajrzała, a Tatry są piękne. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka dla mojej rodziny. W Tatrach jesteśmy zakochani :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam jeszcze o tej pozycji. Na pewno po nią sięgnę, bo w tym roku tez planuję z moimi dziećmi wybrać się w okolice Tatr. Na razie mamy za sobą coś takiego jak rafting. Dunajec jest moim zdaniem wręcz idealny na taki spływ rzeczny. Ale ad rem… Chciałabym, żeby dzieciaki dowiedziały się trochę więcej ze sprawdzonego źródła o góralskiej kulturze czy też o niebezpieczeństwach, które mogą tam czyhać. Dopisuję książkę do swojej listy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger