12:51

Pan na Wisiołach: Mroczne siedlisko - Piotr Kulpa


Mężczyzna z pętlą na szyi, wchodzi do przydrożnego baru szukać pomocy. Nie pamięta kim jest, ani co tutaj robi. Boli go gardło, głowa irytująco mu pulsuje. Wraca on z Wisiołów, z domu swoich dziadków…

Wisioły nie są specjalnie przyjazną mieściną, ale gdy te okoliczności złączymy z trzeźwiejącym alkoholikiem, całość wyda nam się po stokroć bardziej koszmarna. 

Mroczne siedlisko bazuje na klimacie dawnych powieści grozy. Niby wszystko da się w nich wytłumaczyć racjonalnie, jednak podskórnie wiemy, że coś tu ewidentnie nie gra. Zagadkowe  zwyczaje i zachowania mieszkańców, ludność budząca w nas więcej lęku niż życzliwości - klasyka gatunku w uwspółcześnionym wykonaniu i pióro, które bardzo dobrze się czyta.

Piotr Kulpa w dwójnasób opisuje tutejsze upiory. Jedne miejscowe, od wieków dobrze w Wisiołach znane, drugie nowe, drzemiące w bohaterze i mające silny związek z jego uzależnieniem. 

Naczytałam się szeregu pochwał na temat tej książki. Jej fenomen nie jest oczywisty, bo nie od razu przesiąkamy panującą w niej atmosferą, ale powieść rozwija się wraz z narastaniem grozy i tym, co spotyka jej bohaterów. Wchodzimy miękko w zapadający mrok, aż powrotna droga przestaje dla nas istnieć. 

Znakomity debiut, który zalecam czytać "na raz" i ogromne brawa dla Asi Jedlińskiej za projekt okładki.


Piotr Kulpa "Pan na Wisiołach: Mroczne siedlisko"
Ilość stron: 368
Wyd. Videograf
Ocena: 5/6

29 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie ta atmosfera, o której piszesz. A co do okładki - masz rację, jest świetna! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. książki grozy na ogół nie mają szczęścia do grafików.

   Usuń
 2. Wystarczyło, że spojrzałam na okładkę żeby wiedzieć, że chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A drugi tom jest jeszcze lepszy! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że będzie mi go dane przeczytać. strasznie mi się podoba, jak te wątki się ze sobą splatają i jeszcze motyw z dziewczynką. świetne.

   Usuń
 4. Często natykałam się na tę książkę, ale jakoś wzbudzała we mnie irytację. Nie zachęcała mnie ani trochę. W zasadzie bardziej mam ochotę obejrzeć film podobny fabularnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po pierwsze okładka, która jest przeboska! A reszta to już sama siebie broni, gdyż fabuła brzmi interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to co opisałam to tylko sam początek, a w zasadzie wstęp, bo nie byście stracili nawet ułamek przyjemności z jej czytania. układanka jest niesamowita.

   Usuń
 6. Okładka jest wspaniała. Jeśli powieść jest równie klimatyczna - musi być świetnie. Już jakiś czas czaję się na te książkę i mam nadzieję, że niebawem się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka, bardzo ją lubię.

  OdpowiedzUsuń
 8. O kurcze, zapomniałam o tej książce! Miałam ją jakiś czas temu w planach, ale potem wyleciała mi z głowy w natłoku literackich nowości na rynku. Cieszę się, że dobrze ją odbierasz, chętnie po nią sięgnę :) Dzięki za przypomnienie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziwna i ... brzydka okładka :) ale nie na to się patrzy oczywiście, tylko na fabułę, która według mnie jest ciekawa. Może się kiedyś skusze i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja Ci dam brzydka ;) jedna z najciekawszych na rynku :))

   Usuń
 10. Okładka wspaniała, a raczej przerażająca i sprawiająca, że Czytelnik czuje się niepewnie. Piotr Kupla odwalił kawał roboty, która bardzo pozytywnie wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Okładka wzbudziła u mnie bardzo niemiłe uczucia, ale Twoja notatka na temat tej książki sprawiła, że chyba sięgnę po nią... Nie, nie "chyba". Na pewno. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 12. To ciekawe, bo ta książka w ogólnie mi się nie podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. każdy tytuł ma swoich zwolenników i przeciwników.

   Usuń
 13. Gratuluje Asi również, okładka niezwykła !!! I wpadająca w oko. A temat-chociaż bym się trochę bała przeczytałabym, jak zalecasz, na raz. Jednak teraz, gdy mam dużo nauki, czytam jeden rozdział trzy dni, więc poczekam z książką do 'po sesji' :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem tego teraz już nawet bardziej niż ciekawa! Spoglądam na ten tytuł już od pewnego czasu, teraz wreszcie wiem, że kupię ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Potwierdzam - niesamowicie wciągająca lektura, w której groza wychodzi w miarę poznawania historii.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta okładka mnie niesamowicie przeraża... :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Okładka jest przerażająca a w połączeniu z Twoją recenzją mam ochotę na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwsze słysze o tej książce. Lubię taką początkową nieoczywistość. Tak, poszukam jej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęcam. w moim odczuciu godny konkurent dla Stefana Dardy.

   Usuń
 19. Hmm, fabuła od razu mnie zaintrygowała, a okładka obłędna!

  OdpowiedzUsuń
 20. Z chęcią bym poznała historię o której piszesz.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger