08:53

Nie zgadzam się - Per Petterson


Tommy i Jim rzadko są widywani osobno, choć bardzo się od siebie różnią. Ich charaktery się uzupełniają, a trudności rodzinne jednoczą w problemie. Niestety przyjaźń się rozpada i długo nie wiemy z jakiego powodu. Śledzimy ich mocowanie się z codziennością, aż wracamy wspomnieniami do pechowego wieczoru, do ślizgawki na której wszystko się zmieniło.

Nie zgadzam się to opowieść o rozstaniu i potrzebie powrotu. O pustce, samotności, o konsekwencjach rzuconej monety. Trudne dzieciństwo nie przygotowało bohaterów na bycie dorosłymi. Mają pracę, pieniądze, nie są jednak szczęśliwi, ponieważ brakuje im umiejętności dzielenia się życiem. 

Per Petterson stworzył książkę kameralną, celną w dobieranych słowach, ale niestety smutną w zakończeniu. Akcja skupia się na dwóch chłopcach, mimo to poznajemy historię całej rodziny i zła, które dzieje się w wiosce o wiele mówiącej nazwie Mørk. Jest to ciekawy obraz społeczności, która stara się nie widzieć oraz rodzeństwa, które stało się sobie obce. 

Dwoje ludzi, dwa serca i tylko jedno życie - słowem, Per Petterson w swej szczytowej formie. 

Per Petterson "Nie zgadzam się"                                                                               Książkę kupisz na 
Ilość stron: 304
Wyd. W.A.B.
Ocena: 5/6

8 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś mnie tą recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem to jest najlepszy blog z recenzjami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabawna książka. Już niedługo ukaże się jej druga część.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Pettersona. Polecam Ci Syberię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ola z książki zawsze z nami30 września 2016 08:00

  Po takiej recenzji muszę przeczytać! Poszukam też innych tytułów autora.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger