Symbolem dobrobytu dzisiejszych czasów jest czas. Redukując liczbę posiadanych przedmiotów, minimalizujemy ilość potrzebnych pieniędzy, a co za tym następuje, pracy przeznaczonej na ich zarobienie. Wynikiem tego równania jest wolność.
Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce opiera się w głównej mierze na czasie i relacjach ze światem. Ubytek przedmiotów w tym wypadku jest mniej istotny i stanowi raczej efekt końcowy poczynionych zmian. Katarzyna Kędzierska odwołuje się do naszych potrzeb, pragnień oraz emocji. Uświadamia, jakie braki usiłujemy rekompensować sobie zakupami, bo w większości sytuacji są one wypadkową naszych humorów, przez którą staramy się kupić konkretny styl życia albo nastrój.
W przeciwieństwie do Minimalizmu po polsku czy Sztuki minimalizmu, Kędzierska napisała książkę raczej psychologiczną niż poradnikową. Nie ominęła działu o praktycznym podejściu do zmiany, jednak to psychika zajmuje w niej najważniejsze miejsce. Dzięki temu wyróżnia się wśród innych tego typu pozycji, ale jeżeli o mnie chodzi, wypada w ich otoczeniu też niestety najsłabiej.
Chcieć mniej nie wywołało we mnie odruchu sprzątania ani chęci do zmian, a jednak w przypadku takich propozycji, to jest dla mnie najważniejsze.
Katarzyna Kędzierska "Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce"
Ilość stron: 304
Wyd. Znak
Ocena: 3,5/6
Od dawna śledzę blog Katarzyny Kędzierskiej i byłam wniebowzięta tym, że zdecydowała się napisać książkę. Niestety jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, a twoja recenzja znacznie ostudziła mój zapał.
OdpowiedzUsuńnie ujmuję autorce oddania oraz znajomości tematu, ale po kilku książkach o tym samym stałam się mniej podatna na motywację ;)
UsuńCzytam poradniki (z nurtu psychologicznego)raczej z uwagi na zawód niż własnej potrzeby. Na ten chętnie bym popatrzyła, ale tylko z ciekawości :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie coś dla mojego męża.
OdpowiedzUsuńczyżby "chomik" ? ;)
UsuńIle ostatnio tych książek o "slow" life powstaje ;) Człowiek nie nadąży ich przeczytać.
OdpowiedzUsuńmodny temat, choć tę tendencję nazwałabym raczej nurtem wydawaniem książek autorstwa blogerów.
UsuńMinimalizm odpowiada mi, ale mam problem z wprowadzeniem go w praktyce;)
OdpowiedzUsuńto u mnie wszystko zależy od dziedziny - w jednych nie ma problemu, a w drugich nie ma szans by go zastosować ;)
UsuńNa razie odmówię :)
OdpowiedzUsuńTrochę za dużo tego minimalizmu wszędzie i autorzy zaczynają się powielać.
OdpowiedzUsuńchyba z każdą dziedziną tak jest.
Usuń