12:43

Saturnin - Jakub Małecki


 
Saturnin ma 30 lat i od dziecka marzył, że zostanie sportowcem. Przez lata z sukcesem podnosił ciężary, aż kontuzja zniweczyła wszystkie jego plany. Dziś pracuje w handlu, mieszka w kawalerce i zwyczajnie czuje się samotny. Z odrętwienia dniem codziennym wyrywa go matka. Telefonuje z informacją, że jego dziadek nagle gdzieś przepadł, a znikający 96 latek, jeszcze w samochodzie, to dość poważna sprawa. Satek z ociąganiem, ale rusza w końcu z pomocą, wkraczając na drogę swego dzieciństwa, porzuconych wspomnień i wypartych z pamięci zdarzeń.

Saturnin to opowieść o przeszłości, która przenika w obecne czasy. Wojna, determinacja, strach, odkupienie. Imię nadane by pamiętać, a może podziękować... przeprosić? To również historia rodziny, odrzucenia, tego, że ludzie nie chcą i nie potrafią mówić o swoich potrzebach. Saturnin to pamięć o poległych oraz o tych którzy pozostali. To rodzinna historia, to świat w którym autobus przejeżdża przez tajemnicze wymiary.
 
Kolejna piękna i wielowymiarowa książka opowiadająca o tym, że nie istnieją złote środki, że to, co nas ratuje, jednocześnie powoli może nas wyniszczać. 
 
Jeden z najlepszych współczesnych pisarzy w znakomitej formie. Osobne brawa też dla Wydawcy za współgrającą z treścią okładkę - to nie czytadło, to wnikliwa proza na dodatek w bardzo przystępnej formie. Smutna, ale dająca nadzieję. 
 
 
Jakub Małecki "Saturnin"
Ilość stron: 320
Wyd. SQN
Ocena: 5/6
Premiera: 16 września 2020

6 komentarzy:

 1. Planuję dopiero poznawać twórczość tego autora. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam podobnie jak Agnieszka - z chęcią zapoznam się z publikacją :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś wciąż nie mogę się przekonać do sięgnięcia po twórczość Małeckiego, a kolejne rozczarowania polską prozą tylko mnie dodatkowo zniechęcają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna okładka. O tym panu o dziwo nie słyszałam więc z chęcią zaponzma isę z jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo cenię twórczość pana Jakuba Małeckiego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Tobą, że jest to jeden z najlepszych obecnych pisarzy. Uwielbiam jego tworczośc, a tą książke czytało się wspaniale i zdecydowanie CHCE więcej! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger