17:11

Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz - Jakub Skworz


Są książki, które znać trzeba i nazwiska, które w kanonie literatury polskiej powinny być dla wszystkich oczywiste. Adam Mickiewicz przez jednych uwielbiany, przez drugich (szczególnie licealistów) niekoniecznie lubiany. Poeta, tłumacz, filozof, autor Pana Tadeusza i Dziadów. Jakim był człowiekiem, o czym marzył, co go interesowało w dzieciństwie? 

Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz to fabularyzowana historia życia jednego z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce. Książka, choć adresowana do dzieci, została bardzo chwytliwie i mądrze napisana. Z miejsca przekonuje językiem i autentycznie wciąga (niczym książki jej bohaterów). Myślę, że wiele osób będzie zaskoczonych, tym jak najmłodsze lata spędzał Mickiewicz. Że powtarzał klasę, że jego ojciec był poważnie chory, że tylko dzięki pomocy drugiej osoby dostał się na studia, a potem aż siedem miesięcy spędził w więzieniu.

Magiczne przenosiny do świata literatury, rodzina zakochana w książkach i wspierające się na wzajem rodzeństwo. Bez przesady można powiedzieć, że to najciekawsza dziecięca propozycja tego roku. A, że Jakub Skworz tym sposobem zapoczątkowuje serię Wciągających książek o wielkich Polakach, pozostaje tylko czekać na więcej.

"- Przecież to tylko książka... - wyszeptał Eryk.
- Jeszcze nie wiesz, jakie rzeczy potrafią się dziać w książkach! - stwierdził dziadek".   

Jakub Skworz "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz"
Ilość stron: 200
Wyd. Zysk i S-ka
Ocena: 5,5/6

7 komentarzy:

  1. Książka faktycznie godna polecenia. Idealny prezent dla starszych dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa książka dla dzieci, warto zwrócić na nią uwagę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł na książkę dla dzieci.:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem ciekawa tej książki, a nie jestem dzieckiem.
    Chętnie ją przeczytam.
    Serdecznie pozdrawiam.
    https://nacpana-ksiazkami.blogspot.de/

    OdpowiedzUsuń
  5. Jedna książka Adama Mickiewicza dała mi w kość przez co trafił na moją czarną listę dlatego też nie mam aż nad to ochotencji poznawać dzieciństwo Mickiewicza.
    Buziaczki i zapraszam do nas.<33
    https://teczowabiblioteczka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem tą książka zachwycona zarówno jako polonista, jak i mama. Powinno być więcej takich książek, które w niezwykły sposób poruszają wyobraźnię młodych czytelników, a do tego przekazują wiedzę, którą każdy z nas powinien mieć.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger