07:21

Dlaczego śpimy - dr Matthew Walker

Czym jest sen? Co ma na niego korzystny wpływ, a jakich czynników powinniśmy się wystrzegać? Czemu on właściwie służy i jak to się dzieje, że pojawiają się sny?

Na te i setki innych pytań odpowiada Dr Matthew Walker - neurolog i psycholog Uniwersytetu Kalifornijskiego. Sen optymalizuje wszystkie funkcje naszego ciała. Wzbogaca możliwości zapamiętywania, podejmowania decyzji, wyspani lepiej radzimy sobie ze stresem, a nasz układ odpornościowy lepiej funkcjonuje. Dlaczego śpimy to jednak nie tylko dowód na to, że sen jest nam potrzebny, ale przede wszystkim wyczerpujący materiał o tym czym on właściwie jest, jak przebiega, i jak współczesna technologia na niego wpływa.

Książkę dr Matthew czyta się bardzo dobrze, jednak ilość zawartych w niej informacji, wykresów oraz badań, nadal sprawia, że jest to pozycja raczej naukowa, niż rozrywkowa. Nie sposób przeczytać ją za jednym zamachem, ale jeśli ktoś żywo interesuje się tym tematem, na pewno będzie z niej zadowolony.

Nie na darmo mówi się, że "im krótszy sen, tym krótsze życie" - dajmy zatem o jego jakość.


dr Matthew Walker "Dlaczego śpimy"
Ilość stron: 450
Wyd. Marginesy
Ocena: 5/6

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. i naprawdę jest, choć szybko się jej przeczytać nie da.

   Usuń
 2. Na pewno nie dla mnie. Nie lubię takich książek. Mój komentarz jest dla przełamania stałości dwójki komentatorów :))). I piszę to bez jakiejkolwiek złośliwości, bo zawsze czytam, co Varia czyta, ale nie komentuję ( z lenistwa głównie ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za komentarz dziękuję, a jeszcze bardziej za systematyczne odwiedziny <3

   Usuń
 3. Idealnie dla mnie. Może nauczę się lepiej wysypiać.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger