08:18

Powiększenie - Andrew Mayne


"W przypadku każdego morderstwa rozpatruje się co najmniej pięć jego aspektów: ofiarę, metodę, miejsce, czas i sprawcę. Rozwiązanie jednej bądź wielu zagadek może doprowadzić do pomyślnego zakończenia, zupełnie jak w równaniu, o ile nie mamy do czynienia z samymi niewiadomymi".

Doktor Theo Cray powraca! Bohater znany mi już dobrze z książki Naturalista, kolejny raz daje się wplątać w policyjne dochodzenie. Tym razem chodzi o dzieci, a właściwie dziesięcino-dwunastoletnich chłopców, których ktoś uprowadza w drodze do domu. Porywacz otrzymuje pseudonim Zabaweczka, jednak motywy jego zbrodni dalekie są od zabawy...

Oceniając książkę przez pryzmat jej poprzedniczki, zauważam postęp i to właściwie ogromny. Sprawa staje się znacznie bardziej prawdopodobna. Theo dzielnie dąży do prawdy, jednak nie idzie mu to tak łatwo jak poprzedniej części. Podobnie znajdujemy tu mnóstwo naukowych ciekawostek, technologicznych nowinek i - co cieszy mnie najbardziej - elementy czarnej magii.

Jak ostatnim razem dużo narzekałam, tak teraz jestem pozytywnie zaskoczona. Rzadko się zdarza by kolejne tomy serii prezentowały sobą lepszy poziom, tym czasem Andre Mayne właśnie tego dokonał. 

Powiększenie to dobry kawałek kryminalnej literatury, jeszcze nie nazwałabym go rewelacją, ale tendencja zdecydowanie jest zwyżkowa.


Andrew Mayne "Powiększenie"
Ilość stron: 384
Wyd. W.A.B.
Ocena: 4/6

7 komentarzy:

 1. OJ, ja teraz szukam lżejszych klimatów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale wydaje się ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. "Naturalista" zdobył moją sympatię, jeśli teraz jest jeszcze lepiej to kupuję w ciemno

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka brzmi ciekawie, a okładka jest hipnotyzująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w poprzedniej części grafik również się postarał.

   Usuń
 5. Jedynka mnie zawiodła, dwójkę miałam sobie odpuścić, ale może zaryzykuje jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger