08:34

Chłopiec na szczycie góry - John Boyne

John Boyne powraca na polski rynek wydawniczy z powieścią Chłopiec na szczycie góry. Autor ponownie sięga po tematykę związaną z II Wojną Światową, ale tym razem przenosi nas w troszeczkę mniej znane każdemu miejsce - do Berghof, rezydencji Adolfa Hitlera.

Zanim jednak tam dotrzemy, poznajemy losy młodego chłopca imieniem Pierrot. Sympatycznego, ułożonego i wrażliwego. Kochającego bezgranicznie swojego ojca, przez którego rodzina cierpi, ale również bardzo oddanego matce, walczącej później z chorobą. Niestety, po śmierci rodziców wyrusza w drogę do sierocińca, a po nawiązaniu kontaktu z jego ciotką Beatrix, trafia na szczyt góry, miejsca, w którym jego życie ulegnie diametralnej zmianie.

Boyne stworzył powieść tak realistyczną, że aż trudno uwierzyć, iż jest ona zaledwie fikcją literacką. Czyta się ją wybornie, a sceny momentami nie pozwalają się od niej oderwać. W mistrzowski sposób przedstawia zmiany zachodzące w umyśle chłopca, który zauroczony postawą Hitlera, staje się zupełnie innym człowiekiem. Momentami nie możemy pogodzić się z faktem, jak jeden człowiek może wpłynąć na drugiego. Niestety znając wydarzenia historyczne, musimy się jednak pogodzić z tym jak wielką moc manipulacji posiadał Führer.

Szukają minusów tej książki, tylko jedno przychodzi mi do głowy, dlaczego jest ona tak krótka, ale z drugiej strony, czy potrzeba więcej…

John Boyne "Chłopiec na szczycie góry"
Ilość stron: 274
Wyd. Replika
Ocena: 5/6

8 komentarzy:

 1. Mam i "Chłopca w pasiastej piżamie" i "Chłopca na szczycie góry". I już niedługo zabieram się za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Chłopiec w pasiastej piżamie" wstrząsnął mną. Na tę książkę też mam ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam nic tego autora, koniecznie muszę nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyjątkowa książka. Również polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, muszę przeczytać. Tylko najpierw Chłopiec w pasiastej piżamie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteśmy już także po lekturze i musimy przyznać, że Boyne naprawdę potrafi wstrząsnąć czytelnikiem. Mistrzowska analiza psychologiczna, mnóstwo emocji i wiele, wiele więcej. Ta książka chyba nie musi być dłuższa.
  Recenzja, jak zwykle - świetna!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ola książki z nami6 kwietnia 2017 07:25

  Chętnie poznam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger