06:41

Duchowe życie zwierząt - Peter Wohlleben


Autor Sekretnego życia drzew wraca z nową książką. Duchowe życie zwierząt to podróż, tym razem do świata fauny oraz okazja przyjrzenia się zwyczajom, często niepozornych i ignorowanych przez nas stworzeń (ptaków oraz owadów).

Peter Wohlleben pokazuje nam, jak bardzo zwierzęta są istotami rozumnymi i emocjonalnymi. Które ich zachowania przemawiają za odczuwaniem przez nich miłości albo strachu. Osobiście trudno mi ocenić na ile leśne stworzenia kierują się uczuciami, a na ile instynktem, na pewno jednak są w stanie odczuwać ból i przywiązanie.

Porównując oba tytuły do siebie, to Drzewa wypadają jednak lepiej - książka jest bardziej spójna i nie ma w niej tylu powtórzeń. Może po prostu rośliny autorowi są bliższe, bo opowiada o nich z doświadczenia, a nie koniecznie przytaczając, tak jak tutaj, wyniki badań czy obserwacje poczynione w Internecie. Czuję, że tym razem Wohllebenowi paradoksalnie zabrakło duchowego połączenia z opisywanym tematem i stąd wrażenie, że w paru miejscach usiłuje opisać coś, czego sam nie rozumie.

Miłośnicy zwierząt dzikich i domowych będą zadowoleni, należy jednak pamiętać, że to opis przeświadczeń, a nie praca naukowa.


Peter Wohlleben "Duchowe życie zwierząt"
Ilość stron: 272
Wyd. Otwarte
Ocena: 4/6

5 komentarzy:

 1. Dostałam 'Duchowe życie zwierząt". Ale nie czytałam 'drzew'. To nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę dorwać te dwie książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Te okładki są wprost przepiękne! Nie czytałam żadnej z tych powieści, słyszałam jednak o nich całkiem sporo dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Duchowe życie zwierząt" to książka, która faktycznie w dużej mierze jest opisem pewnych przemyśleń, a nie pracą naukową. Niemniej jednak była dla nas fascynująca i to idealny tytuł np. na wakacje, gdy w końcu udaje się wyrwać z miasta i spędzić trochę czasu na łonie natury. A "Sekretne życie drzew" to już bestseller, który w pełni zasłużył na to miasto. Świetne zdjęcia! Lubimy do Ciebie wracać! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger