20:16

Aleja Pisarzy: Olga Tokarczuk w Galerii Książki

W miniony piątek, przed gmachem biblioteki miejskiej w Oświęcimiu, odbyła się ceremonia odsłonięcia płyty Olgi Tokarczuk. Imprezę uświetniła obecność Michała Rusinka, zasiadającego w kapitule podejmującej decyzję o wyborze autora, a po kwadransie dla prasy i telewizji, czytelnicy mieli pisarkę przez blisko dwie godziny tylko dla siebie. 


Do Olgi Tokarczuk szacunek mam ogromny, a im częściej jej posłucham, tym moje uznanie staje się większe. Księgi Jakubowe czekają na dłuższe wolne od roboty, ale Prowadź swój pług przez kości umarłych na pewno przeczytam wcześniej - w czerwcu ruszają pierwsze zdjęcia do ekranizacji książki - reżyseruje Agnieszka Holland, w roli Janiny Agnieszka Mandat :)


Idea Alei Pisarzy "nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idolów masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej – sztuka słowa. Wielkość pisarza nie sprowadza się do krótkotrwałych błysków w doraźnej aktualności, jego dzieło pozostaje na długo w pamięci czytelników, społeczności, narodów, a napisane przez niego książki na wiele pokoleń, czasem stuleci, zapełniają biblioteczne półki oferując duchową strawę odbiorcom".Swoich płyt doczekali się m.in.:


Więcej o Alei znajdziecie na mbp-oswiecim.pl

13 komentarzy:

 1. OMG!!! Naprawdę "Prowadź swój pług..." będzie filmem????!!! Ale super! To moja ukochana książka! Jestem pewna, że Ci się spodoba. Zazdroszczę spotkania.
  Miałam przyjemność słuchać swego czasu wykładów i zajęć Pana Michała Rusinka. Wspaniała osoba. Co prawda egzamin zdałam ledwo ledwo, ale to już tylko wina mojego niedouczenia...:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naprawdę, pierwsze zdjęcia zaczynają się lada dzień, a zimowe zaplanowane zostały na grudzień :) obstawiam premierę na drugą połowę 2016 roku, ale książkę wczoraj przyniosłam z biblioteki.

   Usuń
 2. Na spotkanie z panią Tokarczuk sam bym się chętnie wybrał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. autorka sporo jeździ po Polsce, więc warto jej szukać. pierwszy raz rozmawiałam z nią na Targach, ale to nie to samo co kameralne spotkanie.

   Usuń
 3. Oooo musiałaś siedzieć gdzieś za mną, bo robiłam zdjęcia z tej samej perspektywy :) Spotkanie było fantastyczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziewczyna, która wyszła wcześniej ze spotkania? czy blondynka siedząca z koleżanką koło głośnika? ;)

   Usuń
  2. dziewczyna z koleżanką (długie blond włosy, kucyk) :D nie wiem czy gdzieś obok był głośnik, ale siedziałam pierwsza z kraja :) Nie wiedziałam, że jesteś z mojej okolicy :)

   Usuń
  3. zapamiętałam Was, bo się przesiadałyście ;) a do Oświęcimia mam rzut beretem - jakieś 18 km, więc krążę po okolicy - Bielsko, Kraków itd...

   Usuń
 4. Zazdroszczę spotkania, bo tak jak Ty bardzo lubię słuchać tego, co ma do powiedzenia autorka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi najbardziej podoba się jej poczucie humoru i "przytyki" wobec Akademii. dała w piątek czadu ;P

   Usuń
 5. Stanisława Celińska nie zagra w filmie i pani Olga Tokarczuk dokładnie podkreśliła na spotkaniu, że genialnie wypadła na kastingu, ale z roli zrezygnowała ku wielkiemu rozczarowaniu pisarki. Duszejko będzie grana przez Agnieszkę Mandat. Informacje o terminie zdjęć itp. można znaleźć w linku,który podsyłam :D
  Więcej rzeczy można przeczyta tutaj: http://www.sfp.org.pl/wydarzenia,5,21232,1,1,Pokot-z-gwiazdami-ale-bez-Stanislawy-Celinskiej.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nazwiska obu aktorek były mi nie znane i nie zapamiętałam ze spotkania o którą z nich dokładnie chodzi. posiłkowałam się filmwebem stąd błąd w opisie. dziękuję za zwrócenie uwagi, zrobiłam korektę :)

   Usuń
  2. Nie ma sprawy :D Także dla pewności tam zerknęłam i bardzo się zdziwiłam, ale najprawdopodobniej nie aktualizują tych informacji za często.

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger