21:14

Te chwile - Herbjørg Wassmo


Bohaterkami książek Herbjørg Wassmo zawsze są kobiety. Kobiety, których życie jest fiaskiem i cierpieniem, ale do czasu, gdy odnajdują w sobie siłę by przeciw temu walczyć. 

Mam wrażenie, że Te chwile, w dużej mierze bazują na prywatnych doświadczeniach autorki. Spotykamy w nich bezimienną dziewczynę pragnącą od małego tworzyć i żyć w bliskości z literaturą, niestety sprzeciw ze strony rodziny, nie pozwala jej gonić za "głupotami". Idąc w pewien sposób na ugodę, bohaterka zostaje nauczycielką, nie zapominając jednak o poezji.

Wiersze to dla dziewczyny ucieczka do lepszego świata. Świata, gdzie to ona ustala zasady, a trawiący ją ból, przynajmniej na chwilę, odchodzi w zapomnienie. To, że została matką nie było planowane, to że wyszła za mąż w zasadzie też. Jak więc można odmawiać jej prawa, by choć zawodowo naprawdę była sobą?

Kompilacja spraw codziennych, marzeń, porażek i tego, co przychodzi znienacka. Tak oto powstaje kolejna, szczera do bólu i pięknie zarysowana opowieść norweskiej pisarki. Nikt, tak jak Herbjørg, nie dokumentuje ludzkiego życia, czyniąc je pełnym, zrozumiałym, a jednocześnie zachowując w nim równowagę między treścią i formą.

Dzień spędzony z Wassmo to uczta - literacka, emocjonalna, duchowa. Takich spotkań nie wolno zignorować, a premier pominąć. Moja miłość do pisarki jest ogromna i mam nadzieję, że na jej koncie pojawi się w końcu zasłużona Nagroda Nobla.


Herbjørg Wassmo "Te chwile"
Ilość stron: 384
Wyd. Smak Słowa
Ocena: 5,5/6
Premiera: 3 czerwca 2015

24 komentarze:

 1. Brzmi niezwykle interesująco - jeszcze te powiązania z literaturą w warstwie treściowej, cudo!
  Autorki jeszcze nie znam, ale już od jakiegoś czasu podpatruję ją u Ciebie i muszę przyznać, że mam coraz większy apetyt na jej powieści:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja poluję teraz na Dom ze ślepą werandą, ale czuje że na długo muszę uzbroić się w cierpliwość.

   Usuń
 2. Lubię takie obyczajówki, I jeszcze te emocje :) Przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja :) Trochę żałuję, że się nie zdecydowałam na zakup "Stulecia" autorki. Ale na pewno to jeszcze nadrobię :) Wiem, że w czerwcu będzie można spotkać się z pisarką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do Stulecia gorąco zachęcam. książka wymaga sporządzania notatek, bo mieszają się w niej czasy i jest od groma postaci, ale fabuła i język wynagradzają wszystko!

   Usuń
 4. Bardzo ładnie to ujęłaś, gratuluję

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam wnikliwość autorki i nie ukrywam, że z chęcią poznałabym jej prozę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uwielbiam Wassmo, ale jej bohaterki rzadko kiedy żyją szczęśliwie.

   Usuń
 6. Bohaterka już od pierwszych wersów Twojej recenzji wydaje mi się bliska. Bede musiał sięgnąć po tę pozycję w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myslę, że mogłabym polubić twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale pięknie ją opisałaś. Rzeczywiście wyczuwam czytelniczą ucztę. Poszukam :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe czy i ja pokochałabym tę autorkę :) Przy okazji rozejrzę się za jej książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale mnie zaintrygowałaś. Będę musiała ją poznać, skoro piszesz nawet o Noblu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uważam, że Wassmo w pełni zasługuje na Nobla. nikt nie kondensuje na papierze ludzkiego życia tak, jak ona.

   Usuń
 11. Nawet Nobla sugerujesz? Nieczęsto słyszy się takie pochwały :).

  OdpowiedzUsuń
 12. intrygująca recenzja :) przeczytam z pewnością!

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam dwie książki Wassmo i bardzo mi się podobały. Z niecierpliwością czekam na "Te chwile", Big Book Festival i spotkanie z autorką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też bym się chciała z nią zobaczyć, ale praca nie pozwoli mi się do W-wy wybrać, a czy związku z tym, że tam będziesz mogłabym mieć do Ciebie "interesa"? :)

   Usuń
 14. Czyżbym widziała muminkowy kubek ? :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Gdy słyszę, że powieść jest o kobietach, od razu mam na nią ochotę. Poznanie powieści Wassmo obiecywałam sobie już od dawna, ale jak dotąd nie miałam ku temu okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o kobietach - mądrych, walecznych, ale zniewolonych przez obyczaje i normy społeczne.

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger