19:53

Ziemia kłamstw - Anne B. Ragde


Ziemia kłamstw to opowieść, którą z każdym spotkaniem można odkrywać na nowo. Przyglądać się jej bohaterom, sytuacji. Doszukiwać się nowych znaczeń. 

Nie jest to porywająca opowieść w komercyjnym tego słowa znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Wiele osób szybko może się nią znudzić, ale mnie dawno przeczytana książka nie ujęła tak mocno, jak Ziemia kłamstw. Zaskakująca historia z kategorii tych „koniecznie do zapoznania”.

Anne B. Ragde stworzyła przejmującą przypowieść na temat relacji w skłóconej ze sobą rodzinie. Mamy tu trójkę rodzeństwa oraz matkę, która na skutek wylewu znalazła się na granicy życia i śmierci. Jej ostatnie dni stają się pretekstem do spotkania się braci i stawienia czoła zaistniałej sytuacji. To także moment do spojrzenia w oczy swoim obawom oraz próba ostatecznego rozliczenia się z przeszłością. 

Margido prowadzi zakład pogrzebowy, Erlend projektuje sklepowe wystawy w Kopenhadze, a  Tor zajmuje się rodzinnym gospodarstwem. Tor jako jedyny ma też córkę, którą widział tylko raz w życiu. Mimo to zaprasza ją do siebie, żeby poznała babkę, nim ta odejdzie z tego świata. 

Ujmujące jest to, w jak bardzo swobodny sposób, autorka potrafi przekazać nam trudny do zrozumienia temat. Znalazłam tu prawdziwe ludzkie losy, ból oraz strach przed zmianami i samotnością. Takiej sagi mi właśnie brakowało. Bez sielankowości i ociekania lukrem. Praca w gospodarstwie jest ciężka i śmierdząca. Dom zaniedbany, a nawet najmniejsza zadra z przeszłości, urasta do rangi niewybaczalnego przewinienia. 

Emocjonalna podróż do Byneset oraz w głąb samego siebie. Naprawdę polecam. W planach mam już kolejne książki autorki. 


Anne B. Ragde „Ziemia kłamstw”
Ilość stron: 288
Wyd. Smak Słowa
Ocena: 6/6

5 komentarzy:

 1. a chęcią przeczytam jak się na nią natknę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że jak najbardziej warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze tej książki i chyba muszę to nadrobić ;-) :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja ulubiona trylogia. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowna, dziękuję za polecenie, bo zakochałam się w Ragde.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger