20:04

Życie po Duńsku - Helen Russell

Życie po Duńsku to kolejna pozycja na rynku poświęcona Skandynawii. Obecnie motywy duńskiego hygge nie schodzą z list najlepiej sprzedających się książek, ale w przypadku Helen Russell jest trochę inaczej. Owszem o hygge również wspomina, ale do tematu duńskiego szczęścia zabiera się znacznie szerzej i bardziej szczegółowo.

Helen pracuje w Londynie jako dziennikarka, gdy jej mąż dostaje posadę w Danii, stają przed trudną decyzją rocznego wyjazdu. Wspólnie podejmują wyzwanie i tak Helen rozpoczyna swój projekt „Szczęście” - wyjeżdżają do Danii na cały rok, zamieszkując na Jutlandii.

Każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu, Helen analizuje podejście do życia Duńczyków na wielu płaszczyznach. Mamy tu informacje na temat edukacji, służby zdrowia, gospodarowania czasem wolnym, podejścia do zwierząt, przywiązania do tradycji i wielu innych aspektów, dzięki którym Duńczycy są tak dumnym i szczęśliwym narodem.

Muszę przyznać, że początkowo wystraszyłam się ilością przytaczanych wyników badań przez różne instytucje i ich analiz, co powodowało, że momentami czułam się jakbym czytała jakąś pracę naukową. Jednak im dalej w treść, tym bardziej podobała mi się relacja. Helen pisze z dużą dozą dystansu, jest ironiczna, książka w wielu momentach aż kipi humorem i czyta się ją niebywale przyjemnie. Ilość wiedzy z niej wyniesionej jest ogromna. Większość stawianych tez potwierdzanych jest rozmowami ze specjalistami, ale również ze zwykłymi obywatelami, co daje pełniejszy obraz rzeczywistości.

Jeśli interesuje Was najszczęśliwszy kraj na świecie, to zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję, uważam, że wiele pytań zostanie dzięki niej rozwianych i wyjaśnionych. Mimo lekko akademickiego podejścia, jest to niesamowicie przyjemna lektura.
       
Helen Russell "Życie po Duńsku"                                                                          Książkę kupisz na
Księgarnia BookMasterIlość stron: 306
Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ocena: 5/6

5 komentarzy:

 1. I kolejna książka do przeczytania. Moja lista ciągle się powiększa :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzy mi się wycieczka po Skandynawii....taka książka na pewno jeszcze bardziej mnie zafascynowała Danią!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam. Co prawda Duńczycy spadli w tym roku na pozycję drugiego, najszczęśliwszego narodu, ale i tak można wiele u nich podpatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenię sobie książki z tej serii. Do Życia po Duńsku też z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ola książki z nami8 maja 2017 07:55

  Coś w stylu Hygge, w wersji 1001. Raczej podziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger