07:16

Gdzie jest prezydent - Bill Clinton, James Patterson


Prezydent Stanów Zjednoczonych zostaje oskarżony o złamanie prawa. Podjęte przez niego kroki oraz unikanie ujawnienia kluczowych informacji sugerują, iż poszedł na układ z Sulimanem, przywódcą organizacji terrorystycznej. 

W rzeczywistości prezydent bierze udział w tajnej misji. Jej celem jest pojmanie Sulimana żywego, bo tylko ma informację, jak powstrzymać szykowany właśnie na Stany Zjednoczone atak cybernetyczny. Atak, jakiego nikt jeszcze nie widział. Tylko czy będąc pod ostrzałem mediów, prezydent zdoła zrobić to niepostrzeżenie?

Książka napisana przy we współpracy Billa Clintona i Jamesa Pattersona to typowy thriller polityczny. Z jednej strony mamy tu zagrożenie terrorystyczne oraz wszelkie działania zmierzające do jego unicestwienia, a z drugiej zagrywki i konspiracje ludzi postronnych, których zamiarem jest przejęcie władzy i zarobienie dużych pieniędzy.

Sam początek książki stanowi wyzwanie. Mamy tu politykę, trochę ciekawostek o polityce i jeszcze więcej polityki. Na szczęście, kiedy prezydent w końcu ucieka, sprawa rozkręca się na dobre. W grę wchodzą pościgi, zagrywki taktyczne oraz umiejętność negocjacji z wrogiem. Całość wypada dobrze, ale jakoś podskórnie liczyłam na więcej zwrotów akcji i napięcia.

Duet Clinton-Patterson sprezentował mi okazję do poznania prezydenckich kulis oraz tego, jak to jest działać pod bezustanną presją czasu, a przede wszystkim ludzi. Z powieści wynika też ciekawa refleksja o współczesnej demokracji, która sterowana jest głównie przez media społecznościowe, takie jak tweeter, facebook. Środki masowego przekazu doskonale wiedzą, co się sprzedaje: konflikty i podziały. Prawda tonie w medialnych emocjach dnia, bo najważniejsza jest oglądalność i sprzedaż informacji.

Czy prezydent uniknie śmierci wielu tysięcy ofiar i co tak naprawdę kryje się za kryptonimem "wieki ciemne"? Mimo kliku niedociągnięć książkę polecam.


Bill Clinton, James Patterson "Gdzie jest prezydent"
Ilość stron: 544
Wyd. Znak
Ocena: 4/6

1 komentarz:

Copyright © Varia czyta , Blogger