13:59

Kobiety z bloku 10 - Hans Joachim Lang

Kobiety z bloku 10 to jedna z tych książek, których nie wypada i nie można oceniać. Nie da się wartościować ludzkiego cierpienia. Można jedynie podkreślić starania autora o to, by być dokładnym i uważnym.

"Tu jest Birkenau. I tu są tylko dwie kategorie ludzi – martwi albo żywi, trzeciej nie ma. I jeszcze jedno chcę wam powiedzieć: żywi zawsze będą tu zazdrościć martwym”.

Hans Joachim Lang losy przytoczonych tu kobiet traktuje całościowo. To opowieść o ich wcześniejszym i późniejszym życiu, o drodze do obozu oraz kontraście między tym, co im obiecywano, a co zgotowano. Opis historii powstawania budynku, znanego także jako „medyczny oddział doświadczalny”, pierwsze eksperymenty oraz cierpienie z nimi związane.

Co jednak należy podkreślić - autor uniknął drastycznych opisów. Nie jest to książka nastawiona na szokowanie, ani zbytnią dosadność, więc z tego powodu nie obawiajcie się lektury. Cała jej groza rozbrzmiewa w przytoczonych wypowiedziach osadzonych, objawia się w zamysłach lekarzy i atmosferze. Jedyne czego mi szkoda to, że język Langa jest tak bardzo oficjalny i sprawozdawczy, naszpikowany nazwiskami, danymi statystycznymi, co w dłuższej perspektywie spowalnia lekturę i sprawia, że książka staje się niej plastyczna.

"Ta książka nie została pomyślana jako obowiązkowa lekcja moralności, trudno bowiem nadać cierpieniu kobiet z bloku 10 jakikolwiek sens. Aby potwierdzić fundamentalne prawa człowieka i etykę lekarską, nie potrzeba takich miejsc jak obóz śmierci, a prawa człowieka nie muszą wywodzić swych kryteriów etycznych z negacji zła. Sens cierpienia tych kobiet wynika przede wszystkim z tego, że, podobnie jak wszystkie ofiary zbrodniarzy nazistowskich, nie mogą zostać zapomniane".

Raz za czas warto przeczytać coś, co jest dużym wyzwaniem, co zmusza nas aby się zatrzymać i pomyśleć. To jedna z takich książek.


Hans Joachim Lang "Kobiety z bloku 10"
Ilość stron: 400
Wyd. Marginesy
Ocena: ---

8 komentarzy:

 1. Obowiązkowa książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pewna, że przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna miałam chrapkę na tę książkę. Cieszę się, że znów jest dostępna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kobiety z bloku 10" to z pewnością książka, której oceniać nie można. Lektura niezwykle trudna i przejmująca, ale warto poświęcić jej odpowiednią ilość uwagi i czasu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć zawsze odchorowuję tego typu książki, to na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czeka już na półce... pamiętam ten bum na nią jeszcze kiedy nie było wznowienia... ;) Kusi mnie od dawna, teraz w wyniku wznowienia pojawiła się okazja do jej przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie sięgnę po tą książkę, raczej unikam tego typu literatury.

  OdpowiedzUsuń
 8. Duże wyzwanie... Kiedyś czytałam mnóstwo takich książek, jednak odkąd zostałam mamą niektóre są ponad moje siły...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger