14:41

Clue: Zagadka Zegara Maltańskiego - Jørn Lier Horst

Akcja drugiego tomu serii CLUE toczy się zaledwie kilka tygodni po wydarzeniach z pierwszej części. Tym razem nasi bohaterowie – Cecilia, Leo, Une i Egon – stają się detektywami z prawdziwego zdarzenia.

W Oslo obrabowano sklep jubilerski. Ginie masa złota oraz góra cennych przedmiotów, wśród których znajdował się zegar Zakonu Maltańskiego warty kilka milionów koron. Jeden ze sprawców zostaje złapany, ale nie chce jednak zdradzić miejsca ukrycia łupu. Po czasie złodziej ucieka z więzienia, a policja nie może go odnaleźć. Czytając o tym wszystkim w gazecie, Cecilia postanawia zaangażować w sprawę przyjaciół.

Przyznam, że druga część cyklu to przyjemnie napisana powieść detektywistyczna, w której niczego mi nie brakuje. Ponownie wpleciony zostaje wątek filozoficzny, tym razem odnoszący się do rozważań na temat czasu. Czym on jest i dlaczego czas to ruch, oraz jak ważne jest aby dobrze z niego korzystać. Ta dydaktyczna część książki, to cały czas jej mocna strona, ponieważ warto nastolatkom uświadamiać pewne aspekty życia.

Do samego końca Zagadki towarzyszy nam napięcie, są emocje i zdecydowanie przyjemny młodzieżowy klimat. Wątki z poprzedniej części są kontynuowane (sprawa matki Cecilii), co przynosi niespodziewane rozwiązania. Nadal uważam, że te mini powieści więcej wrażeń dostarczą młodym czytelnikom, ale trudno się do czegoś przyczepić, no może do wyjątkowo obfitującego w ciekawe historie miejsca akcji, grunt jednak, że nie wieje nudą ;)

Jørn Lier Horst "Zagadka Zegara Maltańskiego"     
Seria: CLUE tom 2    
Ilość stron: 176 
Wyd. Smak Słowa
Ocena: 4/6   

10 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale chętnie skuszę się na pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałam o tej serii. Chętnie poznam :)

  Zapraszam do siebie :)
  http://www.recenzjezpazurem.pl
  Diane Rose

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaskiniowca wspominam bardzo dobrze, może podobnie będzie z książkami dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jaskiniowca jeszcze nie czytałam. póki co do dorosłej serii zraża mnie kolejność jej wydawania.

   Usuń
 4. Czytałam o tej serii u Ejotka i przyznam szczerze, że nadal nie czuję się zaintrygowana... Aktualnie nie tego szukam w literaturze. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cały czas zachwycam się okładkami tej serii.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger