07:28

Hormony. Odzyskaj równowagę w 14 dni - Magdalena Wszelaki

Oto książka do której podeszłam z wielkim entuzjazmem, która otworzyła mi oczy na kilka spraw oraz wyjaśniła wiele dręczących mnie kwestii. Najistotniejszym jest jednak fakt, że zawarte w niej zależności między samopoczuciem a zaburzeniami gospodarki hormonalnej, idealnie pokrywają się z moimi wynikami laboratoryjnymi. Co za tym idzie - są zgodne z informacjami uzyskiwanymi od lekarza, a dla mnie zdanie takiego testu, to podstawa by dana książkę w ogóle brać pod uwagę. 

Zatem jeśli chodzi o naukowo-medyczny aspekt książki nie mam się do czego przyczepić i sądzę, że w momencie wdrożenia w życie sugestii autorki naprawdę będę w stanie zaobserwować znaczące zmiany w swoim organizmie. Tylko jest jedno, zasadnicze ALE...

Wszelkie uwagi i pretensje mam do zawartych w książce przepisów oraz składników na jakich poszczególne dania zostały wykonane. Sugerując się nazwiskiem na okładce myślałam, że jej autorką jest Polka. Tym czasem Magdalena Wszelaki polskie ma chyba tylko nazwisko... natomiast cała "gastronomiczna część" książki bazuje na obcych składnikach, długotrwałych procedurach i zwyczajnie zniechęca by praktycznie zająć się tematem.

Na prawdę mam ogromną ochotę wykorzystać wszystkie zawarte w poradniku rady, ale przepisy na konkretne dania na nic mi się nie przydadzą. Szczęście jest tu rozpisana baza dobrych produktów z wyjaśnieniem jakie mają właściwości, więc jadłospis skomponuję sobie sama, ale sam fakt doradzania  bulionów gotowanych przez 24 a nawet 72 godziny?! Mąki z manioku, dyni makaronowej, karczochów, organicznych glonów czy grzybów reishi i chaga? Gdzie ja to u nas znajdę (i za jaką cenę?).

Po lekturze sporządziłam listę składników, jakie postaram się wykluczyć oraz tych, które na stałe włączę w swój jadłospis. Szkoda jednak, że w większości będę  musiała bazować na własnych pomysłach i obserwacjach... Zawiodłam się w tym momencie, zawiodłam ogromnie.

Nie będę opisywać, jakich chorób czy zaburzeń tyczy się powyższa pozycja, bo omawia chyba wszystkie możliwe. Jeśli ktoś z was zmaga się z podobnym problemem, zachęcam do lektury. Spora dawka rzetelnej wiedzy, jednak bez wewnętrznej motywacji oraz zaangażowania w cały proces, jej lektura na nic się wam nie zda. Jedyna rada - przestudiować, zaplanować i samodzielnie realizować zgodnie z tym, co powiada wam sam organizm.

Warstwa teoretyczna 6/6, dział praktyczny 2/6.


Magdalena Wszelaki "Hormony. Odzyskaj równowagę w 14 dni"
Ilość stron: 400
Wyd. Znak
Ocena: 4/6
Premiera: 11 marca 2020

3 komentarze:

 1. Bardzo chętnie poszerzam swoją wiedzę w tak ważnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. temat ważny niestety dla coraz większej grupy osób. jak się okazuje wystarczy zmienić kilka elementów i możemy odczuć ulgę. polecam u mnie trwa już trzeci tydzień zmian i widzę OGROMNE efekty.

   Usuń
 2. Ja mam podobnie jak Agnieszka. Będę mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger