08:28

Bardzo zimna wiosna - Katarzyna Tubylewicz


Ewa była kiedyś pewną siebie kobietą. Studiowała, miała plany aby pobijać świat. Wszystko zmieniła miłość, a w zasadzie małżeństwo, w którym zamiast serca do głosu dopuszczono pięść. 

Kiedy przemoc stosowana przez męża osiąga apogeum, Ewa pakuje się i ucieka do Szwecji. Mając nadzieję, że  żądny zemsty polityk tam jej nie dosięgnie. Na miejscu zatrudnia się jako opiekunka do Grety, leciwej, ale bardzo przedsiębiorczej staruszki, której życiowe perypetie są również skomplikowane do tego stopnia, że gdy Greta pewnego dnia znika, do akcji musi wkroczyć policja. 

Bardzo zimna wiosna to powieść, która znakomicie obrazuje współczesną Szwecję. Wyzwania jakie przed nią stoją i problemy z którymi musi się mierzyć. Szwecja jest obecnie jednym z najbardziej wielokulturowych państw w Europie, a także państwem rosnących podziałów i segregacji. Tempo tych zmian jest tak zatrważające, że grozi kryzysem i znakomicie ten fakt wybrzmiewa z powieści Tubylewicz. Dlatego jeśli lubicie dobre historie, a przy tym ciekawi was prawdziwy obraz "szwedzkiej utopii" to koniecznie musicie poznać jej książkę.

Oczywiście fabułą opiera się na morderstwie i prowadzonym śledztwie, ale jest to jedynie fundament dla innych, bardziej rozbudowanych kwestii. To opowieść o pokoleniu ludzi, którzy przeżyli II Wojnę Światową, o rozpadzie rodzin, o bliskości, o samotności odczuwanej wśród tłumów.

Jeśli miałabym opisać Bardzo zimną wiosnę jednym zdaniem to byłoby to obyczaj społeczno-kryminalny. Dla mnie takie połączenie to prawdziwa bomba! 


Katarzyna Tubylewicz "Bardzo zimna wiosna"
Ilość stron: 340
Wyd. W.A.B.
Ocena: 5/6
Premiera: 25 marca 2020

5 komentarzy:

 1. Opis fabuły bardzo mnie zaciekawił, więc chcę przeczytać tę książkę. ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam ogromnie. Tubylewicz cenię sobie od lat, pierw za tłumaczenia książek, a teraz za te pisane własnoręcznie.

   Usuń
 2. Ooo, Tubylewicz! Znam ją jako znakomitą tłumaczkę i dotychczas tylko z tą profesją ją kojarzyłam. Nie wiedziałam, że sama również coś napisała. Zapisuję na liście do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Klimaty nordyckie są mi bardzo bliskie. Z pewnością sięgnę w wolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger