10:19

Włoszki - Gabriella Contestabile

Włoszki to książka nie o tylko modzie czy poszukiwaniu swojego stylu, ale przede wszystkim o umiejętności czerpania z życia wszystkiego, co najlepsze. O radościach dnia codziennego, o swobodzie. Pełna motywujących cytatów, odniesień do włoskiego kina, jedzenia i oczywiście wina.

Zamysł książki jest bardzo szczytny, tylko, że nie wiem czy do końca realny w naszej rzeczywistości. I nie chodzi mi tu absolutnie o kwestie materialne, ale o mentalność. Mam wrażenie, że w Polsce wszystko odbywa się w biegu, a każda sprawa załatwiona powinna być na wczoraj. Kiedy zewsząd dochodzą do nas sygnały, że należy pędzić, ciągle się rozwijać, powiedzenie sobie "stop" zaczyna być wyzwaniem.

Włoszki to opowieść o życiu autorki oraz jej rodzinnych perypetiach. Bardzo idylliczna, miejscami mam wrażenie, że aż nazbyt beztroska, ale składam to karb wybiorczości ludzkiej pamięci, która wzmacnia to co dobre i wybarwia grosze chwile. Nie mam za złe Gabrielli, że jej książka przyjęła właśnie taki charakter, bo to tylko zbiór pewnych momentów, co więcej właśnie tej umiejętności selekcji, powinniśmy się nauczyć. Katalogować chwile, drobnostki wynosić na piedestał i czerpać na swą miarę, wszystko co najlepsze.

Rzecz o radości, o indywidualizmie, o sztuce dbania o siebie zarówno pod względem ubioru, ale i dobrego samopoczucia.


Gabriella Contestabile "Włoszki"
Ilość stron: 328
Wyd. Literackie
Ocena: 4/6

3 komentarze:

 1. Okładka przyciąga oko, może dam jej szanse. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. książka dobrze komponuje się z kawą pitą na tarasie :)

   Usuń
 2. Jeszcze zastanawiam się nad lekturą tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger