07:57

Song nauczycielki - Vigdis Hjorth

"Ponieważ udawanie jest sztuką właściwą ludziom".

Lotte Bøk to wykładowczyni Wyżej Szkoły Sztuk, a zarazem główna bohaterka filmu kręconego przez jednego ze studentów - Tage Basta. Chłopak filmuje zajęcia wykładowców oraz ich codzienność poza instytucją i kontekstem pedagogicznym. Chce wykazać, że istnieją silne związki pomiędzy życiem i nauczaniem. Lotte wprawdzie z pewną nutką wątpliwości, ale wyraża zgodę na udział w projekcie, nawet nie przypuszczając, jak bardzo wywróci to jej poukładane życie do góry nogami. 

Vigdis Hjorth stworzyła książkę zupełnie inną niż oczekiwałam. liczyłam na mądrą powieść, ale o zdecydowanie bardziej komediowym zabarwieniu. Coś lekkiego, może nawet z małym przymrużeniem oka, a tym czasem autorka sprezentowała mi poważną powieść o wręcz filozoficznym wydźwięku. 

"Muszę! Muszę! Co rozumiesz przez "muszę"? Kwestią jest czy możesz, to co musisz. I w tym tkwi sedno (...) czy możemy, co musimy? Tak, wyrażenia, wyobrażenia o tym, co musimy oślepiają nas i utrudniają dostrzeżenie innych możliwości".

Lotte Bøk jest silnie zaangażowaną nauczycielką w proces nauczania. Treść jej wykładów w oczywisty sposób wpływają na jej przemyślenia oraz dokonywane wybory. Od kwestii kupna domu po zrujnowanym właścicielu, aż po jej postawę wobec przyrody czy rannych zwierząt, które w tym przypadku przybierają znaczenia wręcz metaforycznego.

Song nauczycielki  to książka, której sedno dociera do nas dopiero po pewnym czasie. Książka w dużej mierze trudna i wymagająca skupienia. Jeśli ktoś podczytuje ją sobie ot tak, bez zastanowienia, to bardzo wiele z niej straci. 


Vigdis Hjorth "Song nauczycielki"
Ilość stron: 256
Wyd. Literackie
Ocena: 4/6
  
 

5 komentarzy:

 1. Na tego typu książki, muszę mieć odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, aby ją zrozumieć trzeba się wyciszyć.

   Usuń
 2. Zaskakujący pomysł na fabułę. No i lubię powieści lekko, a nawet i bardzo filozoficzne, więc chętnie zmierzę się z tą lekturą. Zaraz zapiszę sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęcam, autorka jeszcze nigdy mnie nie zawiodła i zawsze wybiera nietypowe motywy na fabułę. polecam również jej SPADEK :)

   Usuń
 3. Ja mam podobnie jak Agnieszka - muszę mieć odpowiedni nastrój. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger