07:04

Ostatni - Maja Lunde


Globalna susza. Ludzie wędrują w poszukiwaniu ostatnich miejsc zdatnych do życia, aż w przypływie ogólnej beznadziei wybucha wojna. Trwa ona dokładnie siedem lat, a w ostatecznym rozrachunku, nie ma w niej żadnego zwycięzcy. Przepada nadzieja, znikają granice, kto może ucieka na północ, szukając tam resztek ginącej nadziei. To właśnie tu mieszka Eva wraz z córką, a w pewnym momencie jeszcze tajemniczą kobietą, która trafiła do nich z nadmorskiej przystani.

Ostatni to opowieść tocząca się trzema torami. Od przeszłości po daleką przyszłość, a życia każdego z bohaterów łączy wyjątkowa rasa, dziko żyjącego konia. To właśnie jego odkrycie, pojmanie, a potem próba zwrócenia go naturze, tworzą trzon całych wydarzeń i udowadniają, że udowadniają, jak bardzo świat zwierząt oraz ludzi, jest ze sobą związany.

Poprzednie książki autorki wywarły na mnie spore wrażenie, Ostatni również zaliczam do tych udanych, lecz fragmenty opisujące Mongolię akurat niesamowicie mi się dłużyły. Niecierpliwie wypatrywałam rozdziałów, gdzie akcja powróci do Evy, do tego co się wydarzyło i w jak bardzo surowych warunkach, przyszło im żyć.

Maja Lunde to pisarka wyjątkowa. Otoczona falą norweskich kryminałów i powieści obyczajowych, znalazła i stworzyła cykl wymykający się prostej klasyfikacji. Jest tu i nieco tajemnic, i trochę fantazji, bardzo dużo przestrogi, a nawet coś, co sprawia, że całość przypomina sagę.

Historia pszczół zawsze będzie tą jedyną, najbardziej lubianą, ale Maja Lunde stale trzyma wysoki poziom.


Maja Lunde "Ostatni"
Ilość stron: 512
Wyd. Literackie
Ocena: 4/6
Premiera: 13 stycznia 2021

2 komentarze:

  1. Świetna recenzja. Klimaty nordyckie są bliskie memu sercu. Pozdrawiam po porannych zakupach , przed - świątecznej bieganinie. Zdrowych Świąt :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze się zastanowię nad lekturą tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger