09:38

Blaski i nędze życia w PRL - Wacław Klag


Urodziłam się pod koniec lat osiemdziesiątych, dlatego realia PRL-u są dla mnie tylko mglistym wspomnieniem. Ogromnie jednak fascynuje mnie ten okres w dziejach Polski i przyglądam się mu nie tylko z perspektywy domowych opowieści i telewizyjnych kronik, ale przede wszystkim publikacji takich, jak ta.

Miałam przyjemność zapoznać się z kilkoma tytułami, opowiadającym o Rzeczpospolitej Ludowej, ale większość z nich ukazywała jaśniejszą, wydaje mi się, że sztucznie wybarwioną rzeczywistość. W przypadku Blasków i nędzy sprawa wygląda zupełnie inaczej – tytuł opiera się na fotografiach Wacława Klaga, a Leszek Sosnowski tylko krótko je komentuje.

Nowość Białego Kruka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, ale najważniejszą opinię wydali jej moi rodzice, którzy dosłownie na każdej fotografii odkrywali zakurzone wspomnienia oraz sprzęty, które kiedyś stały w domu. Nasz rynek cyklicznie zalewają pozycje o motoryzacji i absurdach tego okresu. Była próba odtworzenia PRL-u w XXI wieku (książka Meyzy) oraz nostalgiczna wyprawa po bimber (Alkohol i muzy-Sławomira Koper), każda z nich naznaczona została jednak komentarzem autora, a tu to odbiorca, ma pełne pole do popisu.

Wielką przyjemność sprawiła mi ta książka. Pięknie wydana i ukazująca prawdziwy obraz historii, z entuzjazmem przyjęta została w moim domu, bo w pamięci zachować trzeba nie tylko to, co było dobre, ale przede wszystkim rzeczy złe, by więcej do tego nie dopuścić.


Wacław Klag „Blaski i nędze życia w PRL”
Ilość stron: 234
Wyd. Biały Kruk
Ocena: 5/6

14 komentarzy:

 1. PRL w fotografiach? Myślę że ta książka by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uwielbiam oglądać zdjęcia z tamtego okresu. Klag świetnie pokazał życie miasta i ulicy.

   Usuń
 2. wow! to coś dla mnie :) PRL znam tylko z opowieści, chętnie zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, dla naszych rodziców to super okazja do wspomnień :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To rzeczywiście ciekawe ujęcie PRL-u. Sama interesuję się tym okresem, więc chętnie sięgnę po taki zbiór fotografii. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja urodziłam się na początku tat 80-tych więc co nieCo pamiętam i z przyjemnością sięgnę po tę książkę, w dodatku nadaje się ona na sentymentalny prezent dla rodziców ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wspominek przy okazji jej oglądania było nie mało. myślę, że u Ciebie też się sprawdzi :)

   Usuń
 6. Ooo świetna propozycja na prezent gwiazdkowy, dla rodziców czy teściów. Chociaż sama uwielbiam odkrywać tajemnice PRLu, więc po książkę chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham takie wydania, ale mam w domu już kilka o podobnej tematyce, więc na razie nic nowego nie potrzebuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moja kolekcja jest bardzo skromna, zaledwie dwa tytuły, ale z biblioteki przerobiłam już cały dział :)

   Usuń
 8. PRL to książkowo ostatnio mój ulubiony temat (albo jeden z ulubionych) więc będę zdecydowanie miała na uwadze!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger