08:31

Droga - Cormac McCarthy


Zagłada według McCarthy'ego, to cisza wypełniona dymem i obrazem płonących lasów. Porażająca w swej prostocie opowieść o wędrówce ojca i syna, stała się najważniejszym tytułem w nurcie post-apokaliptycznym i wcale się temu nie dziwię.

W Drodze znajdziemy sceny, które mrożą krew w żyłach, akty kanibalizmu oraz przemoc, która na nikim nie robi już wrażenia. Jednak tym, co przede wszystkim, czyni tę powieść wyjątkową jest klimat - szary, zamarły w bezruchu świat i dwójka wędrowców walcząca o życie.
Druzgocące wrażenie wywołuje też spokój. To jak dziecko przechodzi z tematyką śmiercią do porządku dziennego, pytając jaki czeka je koniec, w trakcie najzwyklejszej rozmowy. W tym świecie nie ma czasu na konwenanse. Gdy deszcz leje się z nieba, a na każdym kroku czają się ludzkie bestie, jedyne co ma jakiekolwiek znaczenie, to znaleźć w sobie odwagę by przetrwać jeszcze jeden dzień. 

Uwielbiam takie niepozorne książki, pełne wymownych scen i oszczędnych dialogów. Klasyka, którą koniecznie musicie poznać!

Świat po zagładzie:

Cormac McCarthy "Droga"
Ilość stron: 268
Wyd. Literackie
Ocena: 5/6

7 komentarzy:

 1. Dzięki za recenzję, wiadomo co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość tego autora to jednak nie moje klimaty. Zachwalane "Rącze konie" nie skradły mojego serca, więc nie chcę sięgać po więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. książka ma specyficzny, minimalistyczny klimat. jeśli ktoś preferuje świat w którym więcej się dzieje, to może czuć lekkie znużenie.

   Usuń
 3. Mój narzeczony, na pewno będzie chętny do przeczytania tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. "Droga" to spokój, który... przeraża. Doskonale napisana powieść, która wywołuje szereg emocji - w tym również takich, których nie spodziewalibyśmy się podczas lektury. Gorąco polecamy. Prawdziwy must-read! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w natłoku końców świata w stylu fantasy, Droga przeraża realnością.

   Usuń
 5. Bardzo chcę przeczytać tą pozycję, słyszałem same pochlebne opinie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger